Google blokuje aplikacje do wysyłania darmowych SMS-ów

Aplikacja dla iPhone'a, o nazwie Infinite SMS, została zablokowana przez firmę Google. Program kosztujący 0,99 USD umożliwiał wysyłanie darmowych SMS-ów w oparciu o usługę Google Talk. Podobny los spotka także programy innych firm.

Inifinite SMS to program dla telefonów iPhone i odtwarzaczy iPod, który umożliwiał darmowe wysyłanie SMS-ów w oparciu o usługę Google Talk. Bardzo szybko znalazł się na liście 10 aplikacji najczęściej pobieranych z App Store. Producent wstrzymał sprzedaż programu kosztującego 0,99 USD, po tym gdy przedstawiciele firmy Google zapowiedzieli blokowanie tego narzędzia.

Twórcy popularnej wyszukiwarki uznali, że nie zamierzają pokrywać kosztów wysyłania tego typu wiadomości za pośrednictwem narzędzi przygotowanych przez firmy trzecie. Podkreślili, że stworzone przez nich rozwiązanie ma nadal charakter eksperymentalny i w związku z tym zamierzają blokować możliwość wysyłania darmowych SMS-ów wszystkim aplikacjom przygotowanym przez innych producentów niż Google. Zgodnie z zapowiedzią tego typu funkcjonalność ma być niedostępna począwszy od 11 marca bieżącego roku.

Twórcy Infinite SMS komentując sytuację stwierdzili między innymi, że działali w dobrej wierze, opierając funkcjonowanie swego produktu na publicznie dostępnej usłudze i wykorzystując otwarty protokół XMPP wraz z rozszerzeniami zaprezentowanymi przez firmę Google.