Google będzie mieć swój telefon?

Według informacji jakie pojawiły się w serwisie TheStreet.com, Google przygotowuje się do wypuszczenia własnego telefonu wyposażonego prawdopodobnie w system Android. Miałby on trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Z informacji zamieszczonych w serwisie TheStreet.com wynika, że trwają zaawansowane prace nad modelem telefonu, który ma być firmowany przez Google. "Googlofon" wyposażony w system Android, możnaby kupić jeszcze w 2009 r.

Scott Mortiz, autor raportu, swoje rewelacje opiera na doniesieniach Ashoka Kumara, analityka rynku, który utrzymuje, że rozmawiał z producentami sprzętu zaangażowanymi w produkcję telefonu. Zdaniem Kumara, w przyszłym roku Google najprawdopodobniej zdecyduje się na wypuszczenie netbooka z systemem Google Chrome OS na pokładzie. Zarówno telefon, jak i komputer miałyby korzystać z platformy Snapdragon Qualcomma.

Wejście Google w branże telefoniczną miałoby też swoje minusy. Przede wszystkim wprowadziłoby niepotrzebne zamieszanie na rynku i byłoby niepokojącym sygnałem dla tych producentów telefonów komórkowych, którzy zdecydowali się na korzystanie z Androida. W takim układzie Google z dostawcy platformy stałby się ich bezpośrednim konkurentem.

W raporcie na TheStreet.com wspomniano, że telefon nie będzie posiadał blokady SimLock i będzie dostępny tylko w wolnej sprzedaży. Rezygnacja ze wsparcia operatorów oznacza, że będzie mógł liczyć na stosunkowo niewielki rynek.

Na system Google zdecydował się niedawno Acer, który zapowiedział, że w przyszłym roku połowa wyprodukowanych prze niego modeli smartfonów będzie pracować pod kontrolą Androida. Firmy wspierające platformę Google Android są zrzeszone w organizacji Open Handset Alliance. Należą do niej m.in. Sony Ericsson, Vodafone, ARM, Asustek, Ericsson, Garmin czy Toshiba.

System Android coraz częściej jest stosowany w czytnikach cyfrowych książek. Na jego użycie w swoich produktach zdecydowała się firma Spring Design oraz sieć księgarni Barnes & Noble. Zarówno Alex, jak i Nook, to czytniki, które prócz Androida, wyposażono w dwa wyświetlacze.