Google aktualizuje oprogramowanie Nexus One

Chociaż od premiery telefonu Nexus One nie minął jeszcze miesiąc, Google przyszykował już aktualizację oprogramowania. Oprócz załatania błędów największą nowością będzie wprowadzenie obsługi multitouch.

Z punktu widzenia użytkownika najważniejszą zmianą będzie dodanie funkcji multitouch (wielodotyk). Brak tej funkcjonalności był powodem sporej krytyki, jak spotkała smartfon Google'a. Z wielodotyku będzie można korzystać telefonicznej przeglądarce, aplikacji obsługującej zdjęcia oraz Google Maps. W tych aplikacjach będzie dostępna funkcja pinch-to-zoom.

Najważniejsza poprawka błędów oprogramowania dotyczy problemów z połączeniami 3G, które wystąpiły w niektórych egzemplarzach telefonu. Wraz z aktualizacją użytkownicy Nexusa One otrzymają także aplikację Google Maps w wersji 3.4. Znalazła się w niej funkcja wprowadzająca tryb nocny, który ułatwia korzystanie z Google Maps przy słabym oświetleniu. Aplikacja pojawi się też w sklepie Android Market.

Dostępny będzie też Google Goggles, program umożliwiający wyszukiwanie w internecie obiektów uwiecznionych na zdjęciach.

Pracujący pod kontrolą systemu Android, smartfon Google'a zadebiutował oficjalnie na początku tego roku. Urządzenie wyposażono w 3,7-calowy wyświetlacz AMOLED oraz 1-gigahercowy procesor. W smartfon wbudowano moduły Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 2.1 + EDR, nawigację A-GPS i obsługę szybkich połączeń HSDPA do 7,2 Mb/s. Akumulator zapewnia 10 godzin rozmów w sieci 2G lub 7 godzin w sieci 3G. Czas czuwania w sieci 2G wynosi 290 godzin i 250 godzin w przypadku sieci 3G.

Według Google'a proces aktualizacji może potrwać do końca tego tygodnia.