Google: Zobacz Marsa!

Program Google Earth spotkał się w Polsce z prawdziwym entuzjazmem. 13 marca, w 151 rocznicę urodzin Percivala Lowella, bogatego astronoma-amatora zafascynowanego planetą Mars, Google udostępnił mapy Czerwonej Planety.

Inspiracją do stworzenia mapy Marsa były dokładne mapy sporządzone ponad 100 lat temu przez Percivala Lowella. Dzięki współpracy Google z naukowcami z Uniwersytetu Stanu Arizona - Noelem Gorelickiem oraz Michaelem Weiss-Malikiem, możemy zobaczyć największy znany kanion w całym układzie słonecznym, malownicze wydmy, kratery i wypływającą z nich lawę.

Na mapę składa się ponad 17 tysięcy zdjęć, które zostały sprawnie połączone. Zrobiono je przy pomocy aparatu ASU's Thermal Emission Imaging System (THEMIS), zbudowanego przez Raytheon Santa Barbara Remote Sensing i umieszczonego na orbicie Marsa w statku Mars Odyssey.

Google: Zobacz Marsa!

Poszczególne, ciekawsze fragmenty Czerwonej Planety są dokładnie opisane w artykułach, do których odnośniki znajdziemy na mapie. O niektórych elementach - np. o dolinie Mariner, największej w układzie słonecznym - można też obejrzeć filmy.

Mapa jest dostępna po adresem google.com/mars/.