Google: Złamaliśmy własne zasady

Sergey Brin, współtwórca Google, przyznał, że firma złamała swoje zasady, cenzurując wyniki wyszukiwania w chińskiej wersji wyszukiwarki.

Motto koroporacyjne Google brzmi "nie bądź złym" (don't be evil). "Możesz zarabiać pieniądze, nie czyniąc zła" (You can make money without doing evil), to szósta zasada filozofii firmy. Właśnie o złamaniu tych zasad mówił Sergey Brin na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się 6 czerwca 2006 (06.06.06) w Waszyngtonie.

Brin powiedział, że Google zdecydowało się na ocenzurowanie chińskiej wersji wyszukiwarki dopiero, gdy chiński rząd zablokował do niej dostęp. Sergey Brin mówił, że wprowadzając okrojoną wersję Google.cn, liczył na to, iż firmie uda się osiągnąć kompromis - zapewnić lepsze, bliższe rzeczywistości, wyniki wyszukiwania od konkurencji.

Brin mówił, że Google postara się ulepszyć działanie ocenzurowanej wyszukiwarki Google.cn, zanim zdecyduje się na zmianę kursu. Powiedział również, że i tak praktycznie wszyscy klienci Google w Chinach korzystają z nieocenzurowanej, angielskiej wersji.

Jak jednak poinformowała organizacja Reporterzy Bez Granic, 31 maja w całych Chinach została zablokowana angielska wersja wyszukiwarki Google.com. Chińskim użytkownikom pozostaje więc tylko ocenzurowany Google.cn.

Źródło: AP, Reuters

***

Google - Twój przyjaciel czy wróg?

Internet na cenzurowanym

Aktualizacja: 10 czerwca 2006 21:23

Jak podaje serwis Wired News, angielska wersja Google jest już dostępna w Chinach. Blokada Google.com trwała dwa tygodnie i była prawdopodobnie związana z rocznicą masakry na placu Tiananmen, która miała miejsce 4 czerwca 1989 roku.

Więcej: Wired News