Google Talk "otworzy" rynek komunikatorów?

Wprowadzenie na rynek nowego komunikatora Google Talk, może spowodować przełom w polityce konkurentów, podał serwis Vnunet.com powołując się na badania Gartnera. Google jako pierwszy ze światowych potentatów wprowadził bowiem możliwość połączeń z innymi komunikatorami.

Udostępniona w środę wersja beta komunikatora internetowego Google Talk (pisaliśmy o tym w artykule: "Jest komunikator od Google!"), oparta jest na XMPP, protokole pozwalającym jego użytkownikom na komunikację z innymi, opartymi na nim programami, takimi jak iChat firmy Apple. Główni amerykańscy konkurenci Google, tacy jak MSN Messenger, Yahoo! Messenger czy AIM, nie umożliwiają łączności z innymi programami typu IM. W Stanach Zjednoczonych z komunikatorów korzysta około 80 mln osób. W tym momencie, osoby które korzystają z tej usługi, instalują często po kilka programów jednocześnie, by móc pozostać w kontakcie ze wszystkimi swoimi znajomymi lub korzystają z programów łączących kilka klientów w jednym.

Jeśli Google udało by się zyskać większą część rynku, mogło by to wywrzeć presję, na pozostałych operatorach do otwarcia się na "wieloplatformowość", prognozuje Gartner.

Raport zwraca również uwagę, że poza "otwartością" na inne komunikatory, Google Talk nie oferuje nic ciekawego. Przede wszystkim brakuje wsparcia dla emotikonów i przekazów wideo.