Google Sync dla iPhone'a i telefonów z Windows Mobile

Google zaprezentowało usługę synchronizacji danych dla smartfonów wyposażonych w system Windows Mobile, iPhone'a oraz telefonów obsługujących protokół SyncML. Jej premiera zbiegła się w czasie z doniesieniami o pracach nad podobną usługą, prowadzonymi przez Microsoft.

Już od pewnego czasu usługa taka dostępna jest dla użytkowników urządzeń

. Teraz dostęp do niej uzyskają też użytkownicy smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Mobile, iPhone'ów oraz telefonów obsługujących protokół SyncML.

Google Sync, uruchomione w wersji beta, pozwala na synchronizację kontaktów w książce telefonicznej oraz wpisów w kalendarzu z tymi zawartymi w usługach Google Contacts oraz Google Calendar. W telefonach z Windows Mobile na pokładzie oraz iPhone'ach możliwa będzie pełna synchronizacja, natomiast w wypadku telefonów z obsługą protokołu SyncML można będzie wykonać jedynie kopię książki telefonicznej. Niestety, w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się opcji synchronizacji wiadomości e-mail z konta Gmail. Aby mieć do nich stały dostęp wciąż będzie trzeba korzystać z zewnętrznych aplikacji.

Dzięki umowie podpisanej pomiędzy firmami Google i Microsoft, użytkownicy usługi Google Sync będą mogli bezpłatnie skorzystać z rozwiązania opartego o Microsoft Exchange.

Podobne usługi świadczą lub wkrótce będą świadczyć konkurenci Google. Microsoft intensywnie pracuje nad usługą My Phone. Oprócz synchronizacji wpisów w książce telefonicznej oraz z kalendarza, umożliwi ona także wykonanie kopii zapasowej innych danych znajdujących się w telefonie takich jak zdjęć, muzyki, dokumentów czy listy zadań. Usługa ta ma być bezpłatna.

Apple również oferuje podobną funkcjonalność, MobileMe, która pozwala na synchronizację kontaktów, wpisów z kalendarza oraz wiadomości e-mail pomiędzy telefonem a komputerem. Jest ona jednak płatna - roczny koszt abonamentu wynosi 99 dolarów.