Google Swirl - testowanie interfejsu do wyszukiwania grafiki

Google udostępniło nowy, testowy interfejs w swojej wyszukiwarce grafiki. Zdjęcia są teraz grupowane i sortowane w sposób ułatwiający filtrowanie wyników wyszukiwania.

W nowym interfejsie, widocznym na stronie z wynikami wyszukiwania Google Swirl, zastosowano funkcje opracowane w Google Labs. Są one znane z programu Picasa lub zostały ostatnio dołączone do obecnego interfejsu wyszukiwania grafiki - Google Grafika.

"Rozpoznawanie twarzy" czy "Wyszukiwanie podobnej grafiki" to mechanizmy, dzięki którym zdjęcia są grupowane i kategoryzowane. Widoczne w wynikach wyszukiwania podglądy zdjęć to reprezentanci całych grup posortowanych zestawów zdjęć i grafik.

Kliknięcie któregokolwiek z nich powoduje wyświetlenie podglądu miniatur, w którym wykorzystano mechanizm "Koła informacji", funkcji dostępnej po rozwinięciu menu "Pokaż opcje" na stronie z wynikami wyszukiwania. W kole wyświetlane są skategoryzowane miniatury z jednej grupy tematycznej, choć mogą się w nim znaleźć kolejne podgrupy miniatur. Kliknięcie miniatury z podgrupy powoduje wyświetlenie nowego koła z obrazami, przy czym przez cały czas dostępne są wcześniejsze koła z grafikami.

Google Swirl jest obecnie w fazie testowej, co oznacza, że wyszukiwanie zostało ograniczone do około 200 tys. obiektów. O tym, czy dany obraz można wyszukać informuje funkcja autozupełniania - podczas wpisywania nazwy obrazu, Google wyświetla tylko te z nich, które zostały uwzględnione w fazie testowej.

Specjalizowane wyszukiwanie grafiki jest możliwe za pośrednictwem Google’a od 2001 r., gdy uruchomiono interfejs pod nazwą Image Search.

Konkurencyjna wyszukiwarka Microsoftu, Bing, ma wbudowany mechanizm umożliwiający znajdowanie podobnych obrazów. Dostępny jest w niej Visual Search, mechanizm wizualnego kategoryzowana wyszukanych zdjęć. Obecnie znajduje się on w fazie beta.

Więcej informacji: Google Blog