Google Premier - program dla przedsiębiorstw coraz popularniejszy

Większość pieniędzy, które zarabia Google pochodzi z reklam w wynikach wyszukiwania, ale dział przedsiębiorstw ma duże aspiracje. Aplikacja Google Apps Premier ma ułatwić współpracę i komunikację w firmach poprzez połączenie e-maila, kalendarza, intranetu, forów dyskusyjnych i współdzielenie wideo.

Google Apps Premier działa w chmurze: dzięki temu ma kosztować mniej i być prostsze w zarządzaniu i rozwijaniu. W przeciwieństwie do darmowej wersji Standard, Premier oferuje działom IT narzędzia wspierające integrację z firmowym oprogramowaniem.

Początkowo szefowie działów IT odnosili się sceptycznie do pomysłu, ale przez trzy lata Google poprawiło możliwości aplikacji i wzmocniło jej bezpieczeństwo. Obecnie z programu korzysta coraz więcej dużych firm.

Firma medyczna Schumacher Group kupiła 2 tys. licencji Premiera, żeby udostępnić e-mail lekarzom, którzy pracują na niezależnych kontraktach. Pełnoetatowi pracownicy nadal korzystają z Exchange’a aby uniknąć zmian.

Władze miasta Orlando przeniosły 3 tys. użytkowników na Gmail, kalendarz i kontakty, należące do Premier. Z przejściem na Google Docs poczekają aż wdrożony dwa lata temu Microsoft Office 2007 wyjdzie z użycia.

Google nie ma jeszcze doświadczenia w budowaniu relacji z klientami korporacyjnymi. Firma Omnetic, która wdrażała Premier w firmie Schumacher Group uważa, że kontakt z inżynierami Google jest dobry, ale z punktu widzenia wsparcia mógłby być lepszy.