Google Orkut blokuje dostęp dla terrorystów

Serwis społecznościowy Google Orkut zablokował dostęp do strony, która służyła Indyjskim Mudżahedinom, grupie terrorystycznej, która przyznała się do przeprowadzenia kilku zamachów bombowych w Delhi.

W serwisie społecznościowym Google Orkut pojawiła się niedawno grupa "Indian Mujahideen Fan Club" ("Zwolennicy Indyjskich Mudżahedinów"). W opisie grupy można było przeczytać "wspomagajmy ich, oni walczą za nasze prawa i sprawiedliwość". Jeszcze niedawno strona działała, link prowadzący go forum grupy był jednak zablokowany. Teraz Google zablokowało obie możliwości.

Decyzja Google została podjęta po tym, jak użytkownicy serwisu zgłosili, że grupa narusza warunki korzystania z portalu. Przedstawiciele Google dodają, że akcja nie ma nic wspólnego z prawem krajowym bądź naciskiem ze strony zewnętrznych instytucji. Nie podano jednak żadnych szczegółów w sprawie i nie poinformowano jaka była właściwie zawartość forum grupy.

Co ciekawe, inna grupa - określająca siebie jako "Indian Mujahideen" (Indyjscy Mudżahedini) - nie została zablokowana, mimo, iż jej opis jest bliźniaczo podobny: "oni walczą za sprawiedliwość i wrogów Islamu."

Policja Indyjska podejrzewa, że terroryści korzystają z internetu, w tym z poczty elektrocznicznej, chatów i serwisów społecznościowych do planowania ataków. Pisaliśmy o takich metodach w artykułach "Indie zabezpieczają Wi-Fi przed terrorystami" oraz "Pentagon: oto jak wykorzystać World of Warcraft do ataku terrorystycznego".