Google Music i Movies - wszystko na temat nowych serwisów

Firma Google udostępniła użytkownikom systemu Android dwa nowe serwisy - muzyczny i filmowy. Przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na najgorętsze pytania, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Oprócz wydania Androida w wersji 3.1, firma Google udostępniła zapowiadaną od jakiegoś czasu przez dziennikarzy usługę Google Music oraz nowy serwis wideo.

Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące najnowszych rozrywkowych propozycji Google.

Na co właściwie pozwala Google Music?

Google Music pozwala na przechowywanie muzycznych zbiorów na serwerach Google. Za pomocą odpowiedniego narzędzia można wgrać swoje utwory i słuchać ich następnie (po zalogowaniu na swoje konto) w dowolnym czasie z poziomu dowolnego komputera lub urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Android. Oczywiście wszystko jest automatycznie i w sposób ciągły synchronizowane.

Mogę korzystać z Google Music już teraz?

Usługa dostępna jest obecnie w wersji beta wyłącznie dla mieszkańców USA, którzy zostali zaproszeni do jej testowania. Firma rozważa jednak możliwość zaoferowania jej dla wszystkich.

Czy potrzebuję jakiś specjalnych aplikacji aby korzystać z Google Music?

Na komputerze nie musisz robić nic poza uruchomieniem przeglądarki i udaniem się pod adres music.google.com. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z nowej usługi za pomocą pracującego pod kontrolą Androida tabletu lub smartfona, będziesz musiał użyć aplikacji Google Music, która poza możliwością zarządzania twoją muzyczną kolekcją w chmurze, zajmie się również wszystkimi plikami muzycznymi jakie znajdują się w pamięci twojego sprzętu.

Aplikację Google Music Android można pobrać tutaj. Przeznaczona jest ona do współpracy z systemami Android w wersji 2.2 lub nowszej.

Ile przestrzeni dyskowej otrzymam od Google Music?

Obecnie usługa pozwala użytkownikom na darmowe wgranie do 20 tysięcy utworów.

Czy usługa Google Music będzie zawsze darmowa?

Niekoniecznie. Na wtorkowej konferencji Paul Joyce z firmy Google powiedział, że będzie darmowa "co najmniej do końca fazy beta". Na tym etapie niestety nie wiadomo więc jaka będzie jej struktura cenowa.

A co jeśli będę chciał posłuchać muzyki offline, np. gdy lecę samolotem?

Nie ma problemu. Aplikacja Google Music Android automatycznie zapisuje w pamięci przenośnego urządzenia najczęściej słuchane utwory, co oznacza, że są one dostępne pomimo braku połączenia z Internetem. Można również ręcznie wybrać albumy lub playlistę, aby określić tytuły, które zawsze będą dostępne offline.

Czy mogę kupić utwory muzyczne bezpośrednio z poziomu Google Music?

Póki co, nie. Google planowało udostępnić taką funkcjonalność, jednakże wpadło w konflikt z wytwórniami (zarzuca im zbyt wygórowane wymagania). Przedstawiciele firmy zadeklarowali jednak, że pracują nad rozwiązaniem tego problemu.

Czy mogę przesłać pliki muzyczne z iTunes?

Tak. To jest możliwe dopóki pliki nie są zabezpieczone DRM.

Czy mogę korzystać z Google Music również na iPhone’ie?

Oczywiście nie ma co na to liczyć, ale raczej nie powinno to nikogo dziwić. Google potwierdziło również, że aby odtwarzać pliki z poziomu przeglądarki wymagana będzie obsługa Flash.

Co to jest "Instant Mix"?

Google przygotowało funkcję o nazwie "Instant Mix", która potrafi samodzielnie przygotować playlistę. Oznacza to, że jeżeli wybierzesz do przesłuchania jakiś utwór, Google Music przeszuka twoją muzyczną bibliotekę i wybierze inne, podobne do niego utwory.

Jak sprawa wygląda z filmami? Jak to działa?

Nowy serwis Google Movies pozwala na wypożyczanie filmów z Android Market i oglądania ich online lub z poziomu urządzenia pracującego pod kontrolą Androida. Po wypożyczeniu należy film obejrzeć w ciągu 30 dni, natomiast po naciśnięciu przycisku "play" będzie on dostępny przez 24 godziny (można go w tym czasie oglądać wielokrotnie). Co więcej, filmy dostępne są również w serwisie YouTube.

Obecnie z oferty mogą skorzystać jedynie mieszkańcy USA.

W jaki sposób filmy dostarczane są do mojego tabletu i telefonu?

Bezprzewodowo. Po prostu wystarczy, że dokonasz odpowiedniego wyboru w Android Market, a film zostanie przesłany strumieniowo na ekran twojego urządzenia.

Czy mogę oglądać filmy offline?

Tak, to jest możliwe. Serwis pozwala na tymczasowe pobranie filmu, aby właściciele telefonów i tabletów z Androidem mieli możliwość ich obejrzenia bez połączenia z Internetem.

Potrzebna do tego aplikacja udostępniona została właścicielom tabletów wraz z Androidem 3.1, natomiast w przypadku smartfonów korzystających z Androida w wersji 2.2 lub nowszej w ciągu "kilku najbliższych tygodni" powinno zostać wydane przez Google niezbędne uaktualnienie.

Jaki mam wybór i ile mnie to będzie kosztować?

Google twierdzi, że obecnie udostępnia "tysiące" filmów (nie brakuje wśród nich również nowych tytułów). Ich wypożyczenie, w zależności od tytułu, kosztuje od 1,99 USD do 3,99 USD.