Google Maps Navigation - darmowa nawigacja w komórkach z Androidem

Telefony i smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.0 będą wyposażone w nowy system nawigacyjny Google Maps Navigation. Usługa przekaże użytkownikowi precyzyjne wskazówki dotyczące trasy podróży, obsłuży też trójwymiarowy widok mapy oraz instrukcje głosowe. A przede wszystkim - będzie bezpłatna.

Google Maps Navigation - darmowa nawigacja w komórkach z Androidem
Google Maps Navigation

PC World Testy - systemy nawigacji GPS

Usługa wykorzystuje dane pochodzące z Google Maps. Do oferowanych przez tę ostatnią funkcji dodaje m.in. możliwość głosowego wyszukiwania lokacji docelowych oraz integrację z usługą Street View (dzięki temu użytkownik zobaczy na ekranie urządzenia rzeczywisty wygląd trasy).

Nawigacja Google korzysta z informacji satelitarnych, ale i z danych otrzymywanych przez Internet. Dzięki temu m.in. dostarcza na bieżąco aktualne informacje o natężeniu ruchu ulicznego (dane o korkach na obranej przez użytkownika trasie zostaną wyświetlone na ekranie urządzenia).

Do wyznaczenia celu podróży nie jest konieczne podanie precyzyjnego adresu - wystarczy podać np. nazwę poszukiwanej firmy czy budynku, a system sam zaproponuje prowadzącą do niego drogę.

Vic Gundotra, wicedyrektor Google do spraw technicznych ujawnił, że firma chciałaby umożliwić korzystanie z Google Maps Navigation również użytkownikom telefonów z innymi systemami niż Android 2.0, podkreślił jednak, że oprogramowanie nawigacyjne ma rygorystyczne wymagania sprzętowe.

Eric Schmidt, prezes Google, zapewnia, że wejście na nowy rynek i rozszerzenie grona spółek konkurencyjnych, nie było główną motywacją koncernu. Google zdecydowało się zaoferować system nawigacyjny gdyż była to funkcja, o którą najczęściej prosili użytkownicy.

Schmidt nie uważa, by nowa usługa Google wyrządziła jakieś szkody producentom urządzeń nawigacyjnych. Tyle tylko, że po ogłoszeniu przez Google wprowadzenia Maps Navigation wartość akcji czołowych wytwórców odbiorników GPS - Garmina (indeks Nasdaq) i TomToma (giełda papierów wartościowych w Amsterdamie) - spadła odpowiednio o 16 i 21 %.

Google Maps Navigation wchodzi w skład nowej wersji oprogramowania Google Maps for Mobile. Usługa znajduje się obecnie w fazie beta i jest dostępna tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Na razie mogą z niej korzystać tylko posiadacze telefonu Motorola Droid, jedynego jak dotąd aparatu z Androidem 2.0.

Zobacz prezentację systemu nawigacyjnego Google:

Więcej informacji: Google Maps Navigation

Zbliża się Android 2.0

Firma Google udostępniła już producentom aplikacji mobilnych pakiet narzędzi wspomagających projektowanie dla platformy Android 2.0 (Eclair). Nowa wersja systemu zaoferuje m.in. obsługę wiadomości e-mail z wielu kont pocztowych - również tych z Exchange - w jednym miejscu, wsparcie technologii multi-touch, obsługę Bluetooth 2.1, zaimplementowanie funkcji przybliżenia w aparacie czy też nowe pole Quick Search umożliwiające wyszukiwanie w Sieci z poziomu głównego menu urządzenia. Zmiany spotkały również przeglądarką internetową Androida - dodano wsparcie dla HTML5 i API bazujących na tym standardzie. Dzięki temu przeglądarka zaoferuje m.in. takie funkcje jak geolokalizacja urządzenia, obsługa wideo na pełnym ekranie, nowe pole adresu URL do szybkiego wyszukiwania, podwójny zoom na stronach i wiele innych.