Google, Mac OS X, Internet Explorer - niebezpieczne w 2010 r.

Kategoria: Domena internetowa

Specjaliści Trend Micro twierdzą, że najbardziej niebezpieczną domeną najwyższego szczebla jest CO.CC, która pozwala cyberprzestępcom na rejestrację tysięcy domen z brakiem jakiejkolwiek weryfikacji.

Rosyjscy dostawcy usług internetowych bardzo rzadko zamykają też przestępcze strony w Sieci. Używając stron na rosyjskim hostingu i domenie, warto zachować szczególną ostrożność. Swoją drogą, niedługo będzie ich więcej, bo wielką popularnością cieszą się rosyjskie domeny pisane cyrylicą.

Kategoria: Format pliku

Dokumenty PDF to najbardziej niebezpieczny format plików w roku 2010. Przenośny format dokumentu umożliwia hakerom rozpowszechnianie złośliwego kodu i atakowanie systemu użytkownika.

Jeremy Conway, ekspert ds. zabezpieczeń NitroSecurity, odkrył nawet, że plik PDF można użyć jako narzędzie aktywacji i zarządzania wcześniej zainstalowanego kodu.

Kategoria: Przeglądarka internetowa

Najbardziej niebezpieczna przeglądarka to Internet Explorer. Specjaliści ds. zabezpieczeń Microsoft przez pół roku nie poprawili żadnego z błędów, które w lipcu 2010 r. przedstawił polski badacz - Michał "lcamtuf" Zalewski.

Z drugiej strony, w roku 2011 czeka nas premiera finalnej wersji Internet Explorer 9. Wśród nowości jest m.in. ochrona Tracking Protection, która uniemożliwi stronom śledzenie działań użytkownika i zablokuje niechciane reklamy.

Firma Trend Micro zwróciła uwagę, że najczęstszym kanałem infekcji w 2010 roku były przeglądarki internetowe. Cyberprzestępcy wykorzystywali fałszywe przyciski, reklamy flash, ale i nowoczesną metodę infection vector.