Google, Facebook, Zynga i Red Hat przeciwko patentowaniu abstrakcji

Firmy z branży technologicznej wystosowały wspólnie pismo do amerykańskiego Sądu Najwyższego aby ukrócić patentowanie abstrakcyjnych idei, które spowalniają rozwój technologiczny i powodują niepotrzebne przepychanki. Ich zdaniem patentować należy rozwiązania technologiczne i aplikacje. Apple nie podpisało odezwy.

W branży funkcjonuje nawet żargonowe określenie "Troll patentowy" używane wobec firm, które swoją obecność zaznaczają głównie pozywaniem innych z powodu naruszenia własności intelektualnej. Odezwę wywołała dość głośna sprawa Firmy Alice przeciwko CLS Bank, gdzie bank wskazywał, że firma nie powinna mieć prawa do patentowania samego przetwarzania danych finansowych za pomocą komputera. Są jednak uznał, że przesłanki są wystarczające, by uznać pozew za ważny.

Zdaniem firm, w tej konkretnej sprawie patenty posiadane przez Alice nie były wystarczająco konkretne i są przykładem żerowania na prawie do własności intelektualnej w branży technologicznej. Według odezwy patenty opisują działania wynikające z konieczności i konwencji, nie precyzują działań koniecznych do osiągnięcia pożądanego skutku, ograniczają środowisko działania wyłącznie do komputera oraz nie zawierają informacji koniecznych do odtworzenia efektu.

Zdaniem firm, które podpisały odezwę, zatrważająca ilość patentów w branży technologicznej wygląda podobnie, co znacznie spowalnia rozwój. Firmy posiadające abstrakcyjne patenty nawzajem się pozywają i próbują tym sposobem zmuszać przeciwników do płacenia gigantycznych odszkodowań, co zdaniem sygnatariuszy jest wygodną sytuacją wyłącznie dla prawników.

Aby patent był ważny, musi zawierać odpowiednio nowatorskie rozwiązanie technologiczne. Odezwa nie precyzuje, gdzie jest granica między nowatorskim rozwiązaniem a abstrakcyjną ideą, z której ono wyrosło.

Komentatorzy uznają fakt, że Apple nie podpisało odezwy za znamienny. Niedawno biuro patentowe w USA odrzuciło słynny "Patent Steve'a Jobbsa" dotyczący urządzeń multidotykowych. Wcześniej głośny był spór dotyczący urządzeń w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami między Apple a Samsungiem, który miał skopiować wygląd iPhone.

Pełen tekst odezwy, wraz z sygnatariuszami, można przeczytać pod tym linkiem.