Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google Earth pokazuje ludobójstwo w Darfurze

Na mocy porozumienia pomiędzy Google a amerykańskim muzeum Holocaust Memorial w aplikacji Google Earth pojawią się zdjęcia i dokumentacja odsłaniająca okrucieństwa, do jakich doszło podczas wojny domowej w regionie Darfur, w zachodnim Sudanie.

Google połączył siły z United States Holocaust Memorial Museum w poszerzaniu świadomości społecznej na temat skutków okrutnej wojny domowej w Sudanie udostępniając w swoim programie Google Earth mapy satelitarne wysokiej rozdzielczości zniszczonego regionu Darfur. Na skutek zmagań pomiędzy arabską milicją Janjaweed, a zrzeszającymi "czarną ludność", organizacjami Sudan Liberation Movement i Justice and Equality Movement, zginęło tam wg szacunków ONZ ponad 200 tys. osób, a ponad 2,5 mln zostało wysiedlonych przemocą lub zasiliło obozy dla uchodźców.

Google Earth pokazuje ludobójstwo w Darfurze

Zniszczenia dokonane podczas wojny domowej w regionie Darfur

W Google Earth naniesiono na mapę regionu siatkę ikon, reprezentujących zniszczone wioski, obozy uchodźców i punkty zapalne konfliktu. Klikając na każdą z nich mamy możliwość uzyskania statystyk i innych dodatkowych informacji, takich jak wielkość zniszczeń. Robiąc zbliżenie możemy się zaś naocznie przekonać o skali dokonanych zbrodni oglądając spalone domy i leje po wybuchach. Jeśli ikonka pokazuje aparat, udostępnione zostały także zdjęcia z danego miejsca, które możemy obejrzeć natychmiast po kliknięciu.

Wszystkie ikony posiadają także hiperłącza do archiwów na stronie United States Holocaust Memorial Museum, która opisuje historię konfliktu i poszerza wiedzę użytkowników na temat jednego z największych ludobójstwo ostatniej dekady.

Jak pisze w oficjalnej wypowiedzi dyrektor muzeum, Sara Bloomfield: - Edukacja młodego pokolenia na temat okrucieństw przeszłości i teraźniejszości, może zostać osiągnięta dzięki technologiom tj. Google Earth. Kiedy chodzi o odzew na ludobójstwo, świat zamyka oczy. Mamy nadzieję, że nasza kooperacja z Google sprawi, że świat będzie miał większe kłopoty z ignorowaniem tych, którzy najbardziej zasługują na uwagę.

Przedstawiciele władz sudańskich zaprzeczają, że w Darfurze wydarzyła się jakakolwiek zbrodnia, jednak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wystosował już przeciwko nim akt oskarżenia.

Odsłonięcie zbrodni, popełnionych w Darfurze jest pierwszym krokiem w kooperacji pomiędzy Google, a United States Holocaust Memorial Museum, która ma stworzyć mapę historycznych ludobójstw na całym świecie. Na mapę naniesione zostaną polskie miasta: Oświęcim, Treblinka, Warszawa i Łódź, a także niemieckie Dachau i Bergen-Belsen. Każde z nich będzie posiadało hiperłącze do archiwalnych filmów, fotografii i zeznań świadków.

***

Autorem tekstu jest Konrad Szlendak