Google Earth Engine: dane przyrodnicze i analizy

Google udostępniło nowe narzędzie, dzięki któremu można oglądać obrazy satelitarne pozwalające lepiej monitorować i analizować zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie. Jest to ogromny zasób obrazów satelitarnych i danych z ostatnich 25 lat.

Badania naukowe mogą przekształcić te obrazy ze zwykłych pikseli w użyteczne informacje na temat lokalizacji i zasięgu lasów oraz ich zmian w czasie, na temat kierowania środków pomocy w razie katastrof lub być użyte do mapowanie zasobów wodnych - podaje Google na swoim blogu.

Ogromny zasób zdjęć satelitarnych jest dostępny dla wszystkich, którzy zechcą z niego skorzystać. Najbardziej zainteresowani powinni być naukowcy - przyrodnicy.

Niedługo w bazie dostępne będzie kompletne archiwum zdjęć wykonanych przez satelitę Landsat. Znajdują się tu także zdjęcia z innych satelitarnych systemów zbierania danych np. MODIS.

Google Earth Engine wykorzystuje technologię chmury obliczeniowej. Połączona moc obliczeniowa wielu komputerów pomoże w analizie terabajtów danych i przyczyni się do zwiększenia wiedzy i społecznej świadomości zmian, które zachodzą w środowisku.

Google podaje, że amerykański naukowiec Matt Hansen wraz z Narodową Komisją Leśnictwa Meksyku przygotowali przy użyciu narzędzia Google mapy lesistości i wód Meksyku.

Mapy te wymagały 15 000 godzin przetwarzania danych, lecz zostały ukońcone w jeden dzień dzięki Google Earth Engine. Użyto w tym celu 1 000 komputerów z wykorzystaniem 53 000 zdjęć z satelity Landsat.