Google Docs przechowa każdy rodzaj pliku

Google umożliwi użytkownikom przechowywanie online plików w różnych formatach za pośrednictwem swojej usługi Google Docs. Zapowiadane zmiany mają zostać wprowadzone w perspektywie kilku tygodni.

O poszerzeniu usługi poinformował Vijay Bangaru, menedżer produktu Google Docs, na oficjalnym blogu Google. Z nowej funkcji będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy poczty Gmail i Google Docs.

"To naturalne rozszerzenie i rozwój Google Docs" - napisał Bangaru.

Użytkownicy już niedługo będą mogli umieszczać w Google Docs ważne pliki, do których będą mieli dostęp z każdego miejsca na Ziemi. Dane będzie można również dzielić z innymi osobami.

To że niedługo w Google Docs będzie można przechowywać pliki w różnych formatach, nie oznacza, że automatycznie będzie można na nich pracować online, tak jak dzieje się to w przypadku obecnie obsługiwanych plików w formacie PDF czy plików pakietu Microsoft Office.

"Niestety, nie jest możliwe stworzenie edytorów działających online obsługujących treść każdego pliku, który zostanie umieszczony w Google Docs" - powiedział Bangaru.

W tych przypadkach użytkownicy będą mogli jedynie przechowywać pliki i udostępniać je innym, natomiast aby je edytować i pracować z ich treścią konieczne będą osobne aplikacje, zainstalowane na ich komputerach.

Google zwiększyło też objętość jednego pliku, który będzie można przechowywać w Google Docs do 250 MB. Rozmiar całkowity wirtualnego dysku zostanie powiększony do 1 GB. Dodatkową pojemność będzie można kupić w cenie 25 centów za 1 GB na rok. Osoby korzystające z Google Apps otrzymają 1 GB i możliwość nabycia dodatkowej powierzchni za 3,50 dolara za 1 GB na rok.

Choć obecnie w Google Docs nie ma możliwości wysyłania i publikacji plików na innych stronach i serwisach jak chociażby Facebook, to niewykluczone, że taka funkcjonalność pojawi się w przyszłości.