Google Desktop - jest nowa wersja

Firma Google udostępniła nową, znacząco uaktualniona wersję programu Google Desktop. Dostępna od dziś w wersji beta aplikacja Google Desktop 2 zawiera sporo ciekawych innowacji - m.in. automatyczne śledzenie wątków RSS, monitorowanie poczty oraz nowy moduł do wyszukiwania zdjęć.

Nowa wersja 'desktopowej' wyszukiwarki Google składa się z kilku modułów (całość składa się na tzw. sidebar). W pierwszym z nich prezentowane są wiadomości e-mail z różnych kont pocztowych, wykorzystywanych przez użytkownika (w tym także z system Gmail). W drugim gromadzone są wątki RSS ze wszystkich stron odwiedzanych przez użytkownika - co ważne, nowe wątki dodawane są automatycznie, podczas odwiedzania stron oferujących taką funkcjonalność. Przedstawiciele Google twierdzą, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla początkujących użytkowników, którzy nie potrafią jeszcze sami subskrybować wątków RSS.

Google Desktop - jest nowa wersja

Google Desktop 2

W kolejnym module wyświetlane są bieżące informacje na temat pogody, kursów akcji, wyników sportowe, a także spersonalizowane przez użytkownika doniesienia ze świata. Ostatni moduł prezentuje grafiki zapisane na dysku komputera, a także zdjęcia z internetowych galerii, odwiedzonych przez użytkownika Google Desktop 2.

W programie udoskonalono również jego podstawową funkcję - czyli wyszukiwanie plików na lokalnym dysku. Aplikacja wyposażona jest w nowy panel wyszukiwania, co więcej - okienko wyszukiwania Google jest teraz dołączone do programu Microsoft Outlook. Podobnie jak w poprzedniej wersji, po zainstalowaniu aplikacji użytkownik musi pozwolić na zindeksowanie zawartości dysku (program oferuje także możliwość zaszyfrowania indeksu plików).

Nowa wersja Google Desktop podczas pracy wysyła do serwerów Google pewne informacje o użytkowniku - jest to niezbędne m.in. do wyświetlania spersonalizowanych informacji ze świata. Przedstawiciele firmy zapewniają, że nie stanowi to w żaden sposób naruszenia prywatności użytkownika.

Google Desktop 2 można zainstalować w systemach Windows 2000 oraz Windows XP. Program można pobrać ze strony Google.