Google Chrome - pogromca IE już do pobrania!

Czyżby firma Google, znana głównie z popularnej wyszukiwarki oraz innych usług internetowych postanowiła podjąć po raz kolejny walkę z Microsoftem, tym razem przedstawiając własną przeglądarkę internetową? W sieci ostatnimi czasy można było znaleźć wiele spekulacji, jakoby firma z Mountain View opracowywała własny produkt tego typu. Jednak dotychczas były to tylko przypuszczenia. Scott McLoud opublikował dziś komiks, który wszystko wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości. Proszę państwa, oto nadchodzi Google Chrome!

Pobierz Google Chrome Beta

Chrome zbudowane zostało w oparciu o mechanizmy webKit (wykorzystywana w produktach Apple'a) i użyte w programie Mozilla Firefox oraz inne rozwiązania Open Source. Projekt ma być zresztą licencjonowany na zasadach wolnego oprogramowania. Komiks, o którym mowa w nagłówku znaleźć można w witrynie allthingsd.com.

Google Chrome - pogromca IE już do pobrania!

Google Chrome

Przeglądarka Google ma cechować się szybkim i sprawnym działaniem. Kolejną cechą Chrome'a ma być stabilność. Podczas wystąpienia problemu program nie powinien się zamknąć, lecz umożliwić nadal pracę w globalnej sieci. Kolejnymi innowacjami ma być tryb prywatności, zwany przez użytkowników trybem "porno", a zaimplementowany w najnowszej odsłonie Internet Explorera oraz w Safari. Przeglądarka ma także posiadać wbudowany mechanizm do walki ze złośliwym oprogramowaniem. Poza tym produkt Google wspierać ma technologię Gears (patrz ramka poniżej).

Co to jest Google Gears?

Google Gears to technologia umożliwiająca korzystanie z usług internetowych takich, jak np. GMail bez potrzeby łączenia się z globalną siecią. Idea polega na utworzeniu lokalnej bazy na dysku twardym, gdzie przechowywane są witryny Web itp. Po uzyskaniu ponownego połączenia Gears synchronizuje zawartość online. Mechanizm dostępny jest w postaci dodatku dla przeglądarek IE oraz Firefox i można go pobrać z witrynyhttp://gears.google.com/. Technologia wspiera zarówno Windows, jak i Linuxa oraz Mac OSa. Google Gears dostępne jest na zasadach Open Source.

Przeglądarka trafi najpierw w ręce użytkowników systemu Windows, wersje dla Mac OS oraz Linuxa powinny zostać udostępnione później, choć firma Google nie sprecyzowała kiedy się to stanie.

Firma Google rywalizuje z Microsoftem na wielu polach. Czy przeglądarka Chrome ma szansę zaistnieć na rynku i podjąć równą walkę z Internet Explorerem, który używany jest przez ponad 75 % użytkowników globalnej sieci? Jeśli obietnice Google nie okażą się być bez pokrycia to jest to możliwe. Wszak Firefox umacnia się każdego dnia w stosunku do IE, więc czemu przeglądarka Google'a nie mogłaby dokonać tego samego?!

Pobierz: Google Chrome Beta

Aktualizacja: 02 września 2008 21:07

Trwa właśnie konferencja prasowa, na której omawiane są rożne funkcje Google Chrome:

- przeglądarka wyposażona jest w funkcję zwaną incognito (w IE8 rozwiązanie to nosi nazwę InPrivate Browsing). Pozwala ona na bezpieczne surfowanie po Sieci w odpowiednio oznaczonej karcie, bez pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów aktywności w komputerze;

- każda karta Google Chrome uruchamia niezależny proces systemowy. Niestety, na liście procesów posiadają one tę samą nazwę;

- karty można przemieszczać względem siebie i odłączać od głównego okna;

- ciekawie prezentuje się funkcja o nazwie Utwórz skróty aplikacji w menu Opcje strony. Pozwala ona utworzyć wygodne skróty dla usług internetowych w stylu poczty Gmail, zarówno na pulpicie, w menu Start, jak i na pasku szybkiego uruchamiania.

funkcja Utwórz skróty aplikacji

Aktualizacja: 02 września 2008 20:51

Przeglądarka internetowa Google Chrome w wersji beta została właśnie udostępniona do pobrania.

Pobierz: Google Chrome Beta

Poniżej prezentujemy pierwszy zrzut ekranowy. Dostępne są od razu 43 wersje językowe, w tym polska.

Przeglądarka internetowa Google Chrome