Google Chrome OS - testy rozpoczęte

Korporacja Google udostępniła notebooki do testów Chrome OS. Google Cr-48 przypominają urządzenia, które Eric Schmidt projektował dla Sun Microsystems. System operacyjny w sprzedaży pojawi się na wiosnę 2011 r.

Google Chrome OS - testy rozpoczęte
Eric Schmidt przyznał, że nowe laptopy wzorowane są na tych, które już 13 lat temu projektował dla firmy Sun Microsystems. Dodał też, że już wtedy chciał sprzętu korzystającego z sieciowych aplikacji, ale nie było jeszcze odpowiednich narzędzi.

Chcemy na nowo zdefiniować systemy w erze internetu - mówił m.in. Sundar Pichai, wiceprezes Google ds. rozwoju Chrome OS. Nowy system ma być konkurencją MS Windows na rynku netbooków i laptopów.

Google twierdzi, że Chrome OS jest naturalnym rozszerzeniem przeglądarki. System ma być szybki i lekki - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund, na pulpicie umożliwiając dostęp do stron i poczty.

Firma udostępniła na razie testowy sprzęt, po który można zgłosić się na stronie Chrome Notebook (tylko w USA).

Laptopy te istnieją tylko po to, by przetestować oprogramowanie. Są czarne, nie mają logotypów i naklejek - wyposażone w ekrany o przekątnej 12,1 cala, klawiatury QWERTY i dostęp do sieci bezprzewodowej Verizon.

Już na wiosnę w sklepach powinny ukazać się urządzenia firm Samsung i Acer, korzystające z Google Chrome OS. Podczas konferencji, Google ogłosiło również otwarcie sklepu Chrome Web Store z aplikacjami i rozszerzeniami do przeglądarki.