Google Chrome OS do pobrania w tym tygodniu?

Serwis TechCrunch, powołując się na wiarygodne źródła, donosi o możliwości udostępnienia przez Google wersji alpha systemu operacyjnego Chrome OS jeszcze w tym tygodniu.

Doniesienia o rychłym udostępnieniu Chrome OS są uzasadnione - Google wcześniej zapowiadało, że zaprezentuje działającą wersję systemu do końca listopada br. Redaktorzy TechCrunch spodziewają się jednak, że producent nie będzie przesadnie nagłaśniał wydania testowej wersji Chrome OS - prawdopodobne jest bowiem, że w oprogramowaniu zabraknie sterowników dla wielu urządzeń, co ograniczy możliwości jego wykorzystania.

Chrome OS to ogłoszony w lipcu br. projekt lekkiego systemu operacyjnego dla szerokiej gamy urządzeń - począwszy od niewielkich netbooków po biurkowe stacje robocze. System jest zmodyfikowaną przeglądarką internetową Chrome zbudowaną na bazie kernela Linuksa. Ma być szybki, prosty i bezpieczny - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund i nie przytłaczać użytkownika złożonym interfejsem. Przeprojektowanie architektury zabezpieczeń systemu ma zaś zapewnić "koniec zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania".

Chrome OS obsłuży architekturę procesorów x86 i ARM. Przeznaczony jest przede wszystkim dla typowych internautów, najczęściej w codziennej pracy z komputerem korzystających z Internetu. Chrome OS miałby stanowić alternatywę dla Windows, panującego obecnie w segmencie komputerów stacjonarnych, notebooków i netbooków. Google ujawniło, że nad rozwojem systemu współpracuje z takimi firmami jak Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Intel, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments i Toshiba.

Prace nas Chrome OS mają dobiec końca w 2010 r.