Google, Apple i Microsoft pozwane za podgląd plików

Niewielka firma założona w stanie Indiana (środkowy wschód Stanów Zjednoczonych) pozwała do sądu trzech gigantów rynku IT - firmy Microsoft, Apple i Google - za naruszenie patentu na pogląd plików w systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych.

Cygnus Systems pozwała Microsoft, Apple i Google za naruszenie patentu na podgląd plików w systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych.

W oskarżeniu, Cygnus Systems stwierdziła, że produkty takie jak Windows Vista, Internet Explorer 8 czy Google Chrome bezprawnie wykorzystują jej patent na umożliwianie użytkownikom podglądu dokumentów na komputerze. Wśród innych łamiących prawo produktów firma wymieniła m.in. Mac OS X (usługi Finder i Cover Flow), iPhone'a, Safari i wiele innych.

Matt McAndrews z firmy prawniczej Haller & Niro zajmującej się sprawą dla Cygnus Systems stwierdził, że to dopiero początek oskarżeń. Cygnus Systems znalazło bowiem dużo więcej produktów oraz firm, które naruszają patent. Prezes firmy, Gregory Swartz, dodał natomiast, że będzie ona poszukiwać "rozsądnej sprawiedliwości" oraz wyroku sądowego, który zapobiegnie naruszaniu patentu w przyszłości.

Google, Microsoft i Apple jeszcze nie skomentowały tej sprawy.

Cygnus Systems zgłosiło patent numer 7346850 w 2001 roku. W dużym skrócie dotoczy on "systemu i metod zarządzania środowiskiem programów z wykorzystaniem ikon". Szczegółowy opis patentu znajdziecie tutaj: "US Patent 7346850 - System and method for iconic software environment management".

Patenty oraz ich wykorzystywanie od dawna wzbudzają wiele emocji wśród firm na rynku IT. Poniżej garść przykładów rozmaitych sporów na tym tle:

Podział AMD pod lupą Intela

Apple - patent na historię odwiedzonych stron

iPod - brytyjski wynalazek z... 1979 roku!

GraphOn pozywa Google za naruszenie patentów

Microsoft: znów problemy z patentami

Kaspersky: patent na szybsze skanowanie antywirusowe?