GoDaddy: nie będziemy rejestrowali chińskich domen

GoDady.com, największy na świecie rejestrator domen internetowych, przestanie rejestrować domeny z końcówką ".cn". Powód? Chińskie władze zażądały, by firma udostępniła szczegółowe dane osobowe swoich abonentów.

GoDaddy.com swoją decyzję ogłosił w środę, podczas posiedzenia działającej przy amerykańskim kongresie komisji ds. Chin (Congressional-Executive Commission on China).

Wycofanie się z pośrednictwa w rejestracji domeny .cn jest następstwem żądań, jakie Państwo Środka wystosowały do tego rejestratora. Chińskie władze zażądały bowiem, by GoDaddy dostarczył im zdjęcie, identyfikację biznesową oraz odręczny podpis każdej z osób, która w okresie 6 lat (czyli od momentu, od którego GoDaddy.com działa w tym państwie) zarejestrowała domenę .cn.

"Wyrażamy obawę o bezpieczeństwo jednostek, których dotyczyć mają nowe kryteria rejestracji" - powiedział Christine Jones, executive vice president w Go Daddy Group. - "Nie chodzi tu tylko o ten jeden aspekt; niepokoi nas także efekt oziębienia, jaki żądania Chin mogą wywrzeć na branżę rejestracji domen, a zatem także na wolny przepływ informacji w internecie."

Dotychczas, CNNIC (ciało zarządzające rejestrem domen narodowych w Chinach) wymagało od GoDaddy jedynie przekazywania nazwisk i adresów e-mail osób rejestrujących domeny z końcówką .cn. "Jest to standardowa praktyka na świecie" - powiedział Jones - "CNNIC zażądał dodatkowych danych personalnych w lutym i wydaje się nam, że rząd Chiński starał się tym ruchem uzyskać większą kontrolę nad osobami rejestrującymi nazwy domen."

GoDaddy: nie będziemy rejestrowali chińskich domen

cnnic.net.cn

Decyzja GoDaddy o pomniejszeniu swojej oferty o rynek Chiński przychodzi dwa dni po tym, jak Google przestało cenzurować wyniki wyszukiwania w Chinach. Członkowie amerykańskiej komisji CECC pochwalili obie firmy, za postawienie się przeciwko praktykom cenzury i inwigilacji stosowanym w Państwie Środka.