Gmail.pl oparł się Google i wylądował na Allegro. Warto kupić? AKTUALIZACJA: nie!

Domena Gmail.pl, o którą swego czasu procesowało się Google, została wystawiona na aukcji. Chętnych na zakup nie brakuje. Ale jaka jest gwarancja, że Google nie upomni się o domenę raz jeszcze?

Gmail.pl oparł się Google i wylądował na Allegro. Warto kupić? AKTUALIZACJA: nie!
Ponad 12 tys. zł - tyle wynosi obecnie najwyższa stawka zaoferowana za domenę Gmail.pl. Adres został wystawiony na aukcję na platformie Allegro w sobotę wieczorem.

Chętnych do zakupu nie brakuje - od czasu zaoferowania w aukcji wzięło udział ok. 20 osób. Do końca aukcji zostały prawie dwa tygodnie, więc cena z pewnością poszybuje jeszcze w górę.

Skąd ta pewność? Gmail.pl był już raz wystawiony na Allegro. Cena osiągnęła wtedy w pewnym momencie poziom 40 tys. zł, ale aukcja została zdjęta przez obsługę Allegro. Powód? Posługiwanie się zastrzeżonym znakiem towarowym, w którego posiadaniu jest firma Google.

Tamta aukcja miała miejsce w 2006 r., czyli jeszcze przed tym, jak Grupa Młodych Artystów i Literatów (obecny dzierżawca domeny) wygrała proces z Google. Zobaczymy, jak tym razem zachowa się Allegro.

Gmail.pl oparł się Google i wylądował na Allegro. Warto kupić? AKTUALIZACJA: nie!

Oczywiście nie jest to jedyne pytanie. Najważniejsze to: czy zwycięzca licytacji może być pewny, że jego zakup nie zostanie mu odebrany? O ile obecny dzierżawca domeny udowodnił przed sądem, że pod adresem prowadzony jest rzeczywiście serwis dla młodych literatów, a gmail to akronim utworzony od słów składających się na nazwę grupy, to jak posiadanie takiej domeny uargumentuje nowy nabywca? Czemu Google miałoby nie spróbować po raz kolejny upomnieć się o domenę.

Google jednak sprawy nie chce komentować.

Gmail.pl oparł się Google i wylądował na Allegro. Warto kupić? AKTUALIZACJA: nie!
- "Mamy za sobą walkę z firmą Google, która chciała odebrać nam naszą własność. Proces zakończył się 2 lata temu - pomyślnie dla nas. Domena nie jest więc obciążona żadnymi wadami prawnymi" - czytamy w opisie aukcji. Hmmm. Mimo wszystko warto jeszcze spytać prawnika, bo skoro nie wady, to może chociaż usterki prawne.

Innym europejskim krajem oprócz Polski, w którym Gmail.com również nie funkcjonuje w narodowej domenie są Niemcy. Adres G-mail zarezerwowała firma, która w swojej ofercie posiada m.in skrzynki poczty elektronicznej z adresem gmail.de. Z kolei w Wielkiej Brytanii Google przez 5 lat nie mogło używać marki Gmail, jako że była ona zarezerwowana przez brytyjską firmę Independent International Investment Research. W maju br. Google doszło do porozumienia z IIIR i mieszkańcy Wysp mogą korzystać z domeny @gmail.com zamiast wcześniejszego @googlemail.com.

Oczywiście Google może też spróbować wziąć udział w aukcji, ale jest to mało prawdopodobne, zważywszy że przy poprzedniej próbie odzyskania domeny od Grupa Młodych Artystów i Literatów nie było mowy o kupnie.

No właśnie, a co się stanie z Grupą Młodych Artystów i Literatów? Poradzą sobie. Ich serwis będzie funkcjonował pod domeną Klubliteratow.pl. Nowy adres funkcjonuje równolegle z gmail.pl od ponad roku. Akcja zmiany domeny wygląda więc na skrzętnie przemyślaną.

AKTUALIZACJA:

Jak uważa dr Zbigniew Okoń, partner w kancelarii dLK Korus Okoń Radcowie Prawni sp.p., przejęcie domeny przez nowego właściciela umożliwi Google podjęcie kroków prawnych. - "W mojej ocenie domena ta jest więc bezwartościowa" - pisze Okoń (całość wypowiedzi poniżej).

Mimo to chętnych na kupno domeny nie brakuje. Ostatnia oferta z godziny 13:16 opiewa na kwotę 23 100,00 zł!

Komentuje dr Zbigniew Okoń, partner w kancelarii dLK Korus Okoń Radcowie Prawni sp.p.:

Zgodnie z informacjami dostępnymi pod adresem gmail.pl, nazwa ta ma stanowić akronim nieformalnej Grupy Młodych Artystów i Literatów (w skrócie GMAIL). Niekomercyjny charakter działalności i zbieżność nazw daje pewne podstawy do twierdzenia, że nie doszło tu do naruszenia praw Google, choć oczywiście zasadność tych argumentów powinien ocenić sąd. Na podobne okoliczności trudno jednak będzie się powołać nabywcy, a próba wykorzystania domeny dla własnej działalności (a nawet pozostawienia pustej strony z napisem "under construction") umożliwi Google podjęcie kroków prawnych. W mojej ocenie domena ta jest więc bezwartościowa. Warto też pamiętać, że Sąd Polubowny przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji rozstrzygał jak dotąd dwie sprawy dotyczące rejestracji domen z elementem GMAIL. Pierwsza dotyczyła domeny gmail.com.pl. Pozwany argumentował, że ma przezwisko "Gruby". "Gmail" ma być więc skrótem od "Gruby Mail", zaś domena służy wyłącznie jako unikalny adres osobisty. Arbiter Sądu orzekł jednak, że rejestracja domeny była bezprawna i naruszała renomę Google Inc. Natomiast spór o domenę gmail.pl został umorzony z przyczyn proceduralnych i sprawa do tej pory nie doczekała się rozstrzygnięcia.

AKTUALIZACJA 2:

Allegro jednak aukcji nie zlikwiduje - Po przeanalizowaniu sprawy, nie znajdujemy żadnych podstaw aby aukcję anulować - mówi Patryk Tryzubiak, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej, QXL Poland - "Z zebranych przez nasz informacji wynika, że obecni właściciele domeny mieli pełne prawo aby wystawić ją na sprzedaż" Z żądaniem usunięcia aukcji nie wystąpiło także Google.

Google zaś, jak pisałem wcześniej, sprawy nie chce komentować.

AKTUALIZACJA 3: Gmail.pl wart jest już prawie 100 tys. zł! (14:38, 10.08.2010)

Aktualizacja: 09 sierpnia 2010 15:27

Dodałem komentarz Allegro.

Aktualizacja: 09 sierpnia 2010 13:33

dodałem komentarz dr Zbigniewa Okonia oraz informację o aktualnym stanie aukcji.