Głosy sprzeciwu wobec ataku na P2P

Do sądow w USA trafiło ponad 20 oświadczeń, sygnowanych przez m.in. prawników i rzeczników praw konsumenckich, wyrażających poparcie dla StreamCast Networks (producenta Morpheusa i Grokstera, czyli narzędzi ułatwiających wymianę plików w sieciach P2P). Poparcie stanowi reakcję na ustawiczne atakowanie firmy przez przedstawicieli przemysłu filmowego i muzycznego.

Zwolennicy internetowej wymiany plików niewiele mówią na temat legalności i praw autorskich, podkreślają natomiast, że atak na sieci P2P może się zakończyć zapóźnieniem technologicznym Stanów Zjednoczonych.

Członek Electronic Frontier Foundation, Fred von Lohmann, na zorganizowanej przez grupę Public Knowledge konferencji prasowej podkreślał, że giganci przemysłu filmowego nie wynieśli żadnej nauki z doświadczeń z poprzednimi wynalazkami. Jak się bowiem w przeszłości okazywało, udostępnienie użytkownikom kopiarek czy magnetofonów dających możliwość nagrywania własnych kaset nie doprowadziło do niczego złego - za to stymulowało rozwój przemysłu i możliwość zarobku w pojawiających się, nowych dziedzinach.

Według von Lohmanna, takie ataki mogą doprowadzić do tego, że branża technologiczna zamiast inżynierów zacznie zatrudniać prawników. Obie strony przedstawią w sądzie swoje argumenty 29 marca 2005 roku.