Globalny kryzys wpłynął na wyniki finansowe chińskich portali pracy

W Chinach kryzys finansowy wpłynął na spadek przychodów witryny internetowej 51job.com.

Przychody chińskiej strony 51job.com w IV kwartale 2008 r. spadły o 8,1 proc. do 196,2 mln yuan (26,2 mln dolarów). Przychody z rekrutacji online obniżyły się do 72,7 mln yuanów ( - 5,4 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem w 2007 r.

"Wzrost bezrobocia, cięcie wydatków oraz wciąż pogarszające się warunki w gospodarce światowej wpłynęły na słabsze wyniki firmy" - poinformował w komunikacie Rick Yan, dyrektor generalny 51job.com. "Pracodawcy bardzo ostrożnie oceniają obecną sytuację na rynku pracy" - dodaje.

Spadek koniunktury odczuły również dwie inne firmy rekrutujące pracowników przez internet. ChinaHR, w czwartym kwartale 2008 r., wygenerowała straty na 3,7 mln dolarów - informuje w raporcie spółka. Natomiast Zhaopin.com zmniejszył swoje przychody o 6,8 mln dolarów - czytamy w raporcie finansowym firmy, który został opublikowany w ubiegłym tygodniu.

Według Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (Cass) nawet 6 mln absolwentów może mieć problemy ze znalezieniem pracy w tym roku. Jednak chiński rząd zachęca największe spółki, żeby te nadal otwierały nowe miejsca pracy i rekrutowały pracowników przez internet.