Giełda domen od NetArt

Właściciele domen zarejestrowanych w NetArt otrzymali możliwość publikowania ofert sprzedaży oraz kupowania domen od innych użytkowników na Giełdzie Domen. Prowizja od sprzedaży wynosi 10% od ceny sprzedanej domeny.

NetArt, firma obsługująca obecnie ponad 500 tys. domen i 300 tys. klientów, rozszerza swą działalność i uruchamia Giełdę Domen umożliwiającą handel nazwami na rynku wtórnym.

Sprzedającym może zostać każdy, kto posiada domenę zarejestrowaną w NetArt (lub jest reprezentantem abonenta). Publikacja oferty nie jest obarczona kosztami, acz od każdej sfinalizowanej transakcji pobierana jest prowizja w wysokości 10% od sumy sprzedaży (nie mniej niż 30 zł). Minimalna cena na którą można wystawić ofertę wynosi 100 zł.

Użytkownicy, którzy posiadają domeny zarejestrowane u innego rejestratora, mają możliwość przetransferowania ich do NetArt i wówczas wystawienia na Giełdzie Domen.

Wg zapewnień - NetArt gwarantuje bezpieczeństwo zmiany abonenta domeny na poziomie technologicznym, prawnym i finansowym. Usprawniono proces zmiany abonenta (tzw. cesję domeny), a sama finalizacja transakcji nie jest skomplikowana. Środki od kupującego trafiąją do depoztu NetArt, a przekazywane są sprzedającemu (na jego konto Nadpłat) w momencie zakończenia transakcji.

Wg analizy dokonanej przez inwestora na rynku domen i autora branżowego bloga Daniela Dryzka, w roku 2008 r. rynek wtórny domen w Polsce warty był ponad 1,5 mln zł, a najdroższa domena (urlop.pl) znalazła kupca za 400 tys. zł.

Do tej pory internetowy handel domenami na rynku wtórnym odbywał się za pośrednictwem Allegro lub wyspecjalizowanych serwisów takich jak:http://Złapane.pl czyhttp://AfterMarket.pl . Czy Giełda Domen NetArt zmieni dotychczasowy układ sił?