Getin się sprzedał

20 mln zł uzyskał od inwestorów Getin Service Provider w ramach zakończonej 30 kwietnia br. publicznej subskrypcji akcji. Walory mogą zadebiutować na warszawskiej giełdzie już w czwartek.

Subskrypcja została zamknięta w poniedziałek 30 kwietnia 2001 r., czyli dziewięć dni przed terminem. Przyczynił się do tego popyt przekraczający znacznie liczbę oferowanych akcji - redukcja w transzy inwestorów indywidualnych sięgnęła 52%, już po skierowaniu do niej dodatkowych 611 tys. akcji. Pierwotnie jej wielkość wynosiła 500 tys. walorów. W transzy inwestorów instytucjonalnych sprzedano natomiast, zgodnie z planem, 4,8 mln akcji. Redukcja w tej transzy była różna, dla poszczególnych inwestorów. "Mogę powiedzieć, że nasze akcje zainteresowały wszystkie najważniejsze fundusze inwestycyjne" - powiedział prezes Getina Piotr Czarnecki.

Dzięki sprzedaży 38% swoich akcji inwestorom, Getin uzyskał 20,7 mln zł. Ogłaszając giełdowe plany w styczniu br., zarząd liczył na ok. 34 mln zł. "Nie odetniemy żadnej z nóg, na której stoi Getin" - deklaruje Piotr Czarnecki. - "W związku z uzyskaniem mniejszej kwoty z emisji, przeprowadzamy optymalizację naszych zamierzeń inwestycyjnych. Okazuje się na przykład, że niektóre rozwiązania można teraz kupić taniej, niż w chwili kiedy prognozowaliśmy nasze potrzeby finansowe." Piotr Czarnecki liczy, że dzięki temu uda się zrealizować w zakładanym terminie wszystkie najważniejsze plany Getina: rozbudowę zaplecza technicznego, wdrożenie usług ASP (we współpracy z Microsoftem) i systemów bezpieczeństwa dla transakcji internetowych.

Akcje Getina mogą zadebiutować na parkiecie już 10 maja br. "Zależy to od decyzji KDPW i giełdy. My jesteśmy gotowi do debiutu, nie ma już teraz na co czekać" - powiedział Piotr Czarnecki. Spółka planuje, nietypowo, wprowadzenie do obrotu publicznego jednocześnie akcji serii A,B i C a także praw do akcji serii E.

Po przeprowadzeniu emisji i podniesieniu kapitału spółki, większościowym inwestorem Getina pozostanie nadal Europejski Fundusz Leasingowy z 50,6-proc. pakietem udziałów.