Gerard Grech kończy przymusowy odpoczynek i wraca do gry

Po blisko rocznej przerwie Gerard Grech, założyciel portalu Gery.pl, znowu zamierza zainwestować w polski internet. Zajmie się tworzeniem nowych serwisów, ale również i doradztwem.

Gerard Grech kończy przymusowy odpoczynek i wraca do gry
Czym zajmował się Pan po sprzedaży Gery.pl?

Przez półtora roku pracowałem jako Dyrektor Generalny w Gery.pl sp. z o.o. i trochę odpoczywałem poza granicami kraju zbierając pomysły i siły.

Od rozstania z Gery.pl minął już rok. Czy aż tyle czasu potrzebował Pan na odpoczynek i zebranie pomysłów?

Odpoczynek był troszkę przymusowy, obowiązywał mnie zakaz konkurencji, który niedawno minął. Nie mogąc działać w branży internetowej wybrałem długi odpoczynek.

Co zamierza Pan teraz robić, jakie są Pana nowe plany biznesowe?

W chwili obecnej jestem na etapie przygotowań do otwarcia firmy, szukam pracowników, przygotowuje oferty. Zamierzam zajmować się tym, co do tej pory robiłem najlepiej czyli tworzeniem i promowaniem własnych serwisów internetowych. Jako, że moje 10 letnie doświadczenie może pomóc innym firmom zwiększać liczbę klientów, a przez to zwiększać zyski postanowiłem, że zajmę się też doradztwem w zakresie promocji w Internecie. GRECH DESIGN I GRECH CONSULTING to dwa filary firmy, która wkrótce zagości na rynku internetowym, będzie to przedłużenie i rozwinięcie dotychczasowej działalności GERY DESIGN - firmy, która dawniej prowadziła portal Gery.pl czy inne serwisy jak choćby Startowy.com.

Gerard Grech kończy przymusowy odpoczynek i wraca do gry

Jakich obecnie serwisów jest Pan właścicielem lub udziałowcem?

Niestety na dziś dzień nie jestem właścicielem ani udziałowcem żadnego działającego serwisu internetowego - wszystkie przejął nowy właściciel portalu.

W chwili obecnej powstaje serwis internetowy, który myślę nie będzie rewolucją ale powinien być przychylnie przyjęty przez internautów i mam nadzieje troszkę uporządkuje pewny segment rynku. Przewiduje, że jego start jest możliwy za najpóźniej 2 miesiące. Nie chcę zdradzać jego nazwy, ani też innych informacji z nim związanych - branża zawsze bacznie przygląda się, więc ma to być zaskoczeniem. Kolejne serwisy siedzą już w mojej głowie i gdy uporam się z rozruchem pierwszego, świat zobaczy kolejne serwisy od GRECH DESIGN.

Czy projekt będzie działał w segmencie e-commerce czy reklamowym?

Pierwszy projekt będzie platformą B2C. Kolejny planowany projekt to całkowita nowość na rynku z gatunku e-commerce - zamierzamy sprzedawać unikalną treść w unikalny sposób.

Czy będą to duże projekty zasięgowe, czy raczej niszowe? Pobiją sukces Gery.pl?

W chwili obecnej nie ma miejsca na projekt zasięgowy, nie jest to możliwe w tej fazie rozwoju firmy. Dlatego swoją uwagę skupiam na serwisach bardziej niszowych o dużym potencjale przychodowym. Nie wykluczam, że z każdym kolejnym projektem, wraz z rozwojem firmy będę oddalał się od takich serwisów na rzecz serwisów zasięgowych. Te serwisy są tym co sprawia mi największą frajdę.

W jakim konkretnie zakresie będzie Pan prowadził usługi konsultacyjne. Do jakich klientów będą skierowane?

Usługi te zamierzam kierować do szerokiego grona klientów, zarówno do tych dużych, jak i tych mniejszych. Dziś wiele firm potrzebuje solidnego doradztwa w zakresie promocji internetowej. Dlatego jestem w stanie

pomóc każdej firmie bez wyjątku o ile moja oferta spotka się z jej zainteresowaniem.

Czy są już pierwsze firmy, które skorzystają z Pana usług konsultingowych?

Zgłosiło się do mnie już kilkanaście firm. Najbardziej ucieszyłem się, że znalazły się w tym gronie firmy, których model biznesowy opiera się wyłącznie o Internet. Niestety w tym momencie nie jestem w stanie pomóc wszystkim. Jestem jeszcze na etapie organizowania nowej firmy ale myślę, że za kilka miesięcy będziemy mogli obsługiwać wszystkich, którzy się do nas zgłoszą. Mimo to zachęcam te firmy, które chciałyby obsługi od GRECH CONSULTING aby zgłaszały się już teraz, mimo tworzącej się kolejki - pozwoli to na lepszą organizację firmy za kilka miesięcy i możliwość obsłużenia wszystkich bez przeszkód.

Czy prowadząc serwis internetowy i jednocześnie świadcząc usługi consultingowe dla serwisów internetowych nie obawia się Pan konfliktu interesów?

Oczywiście jest możliwy tutaj konflikt interesów lecz nie wydaje mi się aby występował na tyle często aby mógł być on faktycznym problemem. Ilość firm z różnych branż do których GRECH CONSULTING kieruje swoje usługi jest na tyle duża, że moja działalność internetowa skupiona tylko w wybranych obszarach na pewno nie będzie kolidować z 99,9% klientów.

Ile zamierza Pan zainwestować w nowe projekty?

To trudne pytanie, i gdybym podał jakąkolwiek kwotę pewnie bym skłamał. Myślę, że w ciągu kilku lat będzie to odpowiednio duża kwota jak na realia tej branży. Zamierzam inwestować przez kilka następnych lat.

Jaki jest Pana przepis na dobry biznes w internecie?

Gotowego przepisu z pewnością nie mam i myślę, że nie jestem w tym odosobniony. Z pewnością cierpliwość upór i konsekwencja daje najlepsze wyniki niezależnie od tego w jakiej branży się działa, a jeżeli w internetowej to na pewno te cechy będą bardzo przydatne.

Jakie trendy widoczne w sieci uważa Pan za najistotniejsze? Na czym teraz można zbić fortunę?

Pieniądze były i będą dla mnie zawsze drugoplanowe, więc nie zastanawiam się nad tym ile zarobię, a co za tym idzie nie zastanawiam się na czym można zarobić najwięcej. Ważne aby cieszyć się życiem i robić to co lubi się najbardziej. Istotne trendy, które będą dominować w przyszłości nigdy nie są widoczne od razu. Co do nich, to myślę, że należy przyjrzeć się serwisom, które mają już wdrożone oprogramowanie do zarządzania użytkownikami, bazami danych w sposób inteligentny często oparty na algorytmach. Wydaje mi się, że oprogramowanie serwisów w przyszłości podąży tą drogą. Pierwsze objawy tego trendu już są widoczne.

Jakie ważne doświadczenia dała Panu sprzedaż swoich serwisów Polsatowi?

Ciężko mówić tutaj o doświadczeniach. Uważam, że w pewnym sensie pozbyłem się balastu - dziś jestem wolnym człowiekiem, mogącym realizować siebie i to dla mnie jest najistotniejsze. Cieszę się też, że moja wiedza i doświadczenie mogą być przydatne innym.

Jak ocenia Pan rozwój firmy Gery.pl pod skrzydłami Redefine?

Mimo, że mam oczywiście swój wyrobiony pogląd nie chciałbym się wypowiadać w tym temacie. Najlepszą ocenę zawsze wystawia rynek.

Powiązane tematy:

Kwestionariusz: Gerard Grech, założyciel portalu Gery.pl

Gerard Grech, Gery.pl: o Web 2.0 jest za głośno