General E-Lectric

General Electric w ciągu najbliższych 2 lat dzięki Internetowi zaoszczędzi 10 mld USD.

General Electric w ciągu najbliższych 2 lat dzięki Internetowi zaoszczędzi 10 mld USD.

W centrali General Electric w jednym z najbardziej okazałych pomieszczeń stoi komputer. Komputer ten po wielu latach wytężonej pracy obliczył z nieprawdopodobną dokładnością, a następnie podał do publicznej wiadomości coś, czego nikomu do tej pory obliczyć się nie udało, a mianowicie, iż General Electric w ciągu najbliższych 2 lat dzięki Internetowi zaoszczędzi 10 mld USD. Komputer ten nazywa się Jack Welch i jest dyrektorem generalnym koncernu.

Dogmat nowej gospodarki głosi: najszybsi i wybiegający myślą w przyszłość przedstawiciele starej gospodarki będą wykorzystywać Internet do przekształcania prowadzonej działalności oraz eliminowania aroganckich nowicjuszy i mniej zapobiegliwej konkurencji. Prawdę tę najlepiej ilustruje przykład General Electric. Koncern ten, założony w ostatnim ćwierćwieczu XIX w. przez Thomasa Edisona, skutecznie przekonuje, że znalazł sposób, jak za pomocą Internetu odkryć nową formułę działania. Od co najmniej roku bowiem GE rozgłasza wszem wobec, jak to nowa gospodarka umożliwia podnoszenie zysków przy jednoczesnym obniżaniu kosztów - i to o kwoty rzędu miliardów dolarów. Biuro prasowe koncernu nie kryje zaangażowania w promocję wysiłków spółki na rzecz handlu elektronicznego. Jedną z niedawnych jego inicjatyw było przygotowanie CD-ROM-u pod nazwą Nowa gospodarka@GE, który zawiera deklaracje typu "Internet bezpowrotnie zmienił sposób prowadzenia przez nas interesów".

General E-Lectric

<b>Jeffrey R. Immelt</b>, dyrektor generalny Medical Systems, jest wskazywanyna następcę Jacka Welcha jako prezesa i dyrektora GE.

W materiale promocyjnym występuje panteon szefów poszczególnych działów GE, przechwalających się jeden przed drugim, jaka to część ich działalności przypada na transakcje online. "W 1999 r. przez Internet złożono 30% zamówień" - stwierdza Marian Powell, wiceprezes ds. e-biznesu w spółce GE Capital Fleet Services. - "W tym roku wskaźnik ten wzrośnie do 60%, a to oznacza, że wartość zamówień będzie opiewała na kwotę ponad miliard dolarów".

Miliard to wartość, która robi wrażenie. Kierownictwo GE nie stroni więc od jej podawania, gdy mowa o nowogospodarczych inicjatywach. "W 1998 r. za pośrednictwem Internetu otrzymywaliśmy znikomą część zamówień" - mówi w prezentacji zamieszczonej na płycie Gerry Podesta, dyrektor generalny spółki GE Plastics, odpowiedzialny za nową gospodarkę.

- "W 1999 r. na zamówieniach z Sieci zarobiliśmy 100 mln USD. Przewidujemy, że w roku 2000 wartość ta przekroczy miliard". A Joe DeAngelo, dyrektor zarządzający i wiceprezes ds. nowej gospodarki w spółce GE Appliances, dodaje, iż nabywcy detaliczni i inwestorzy budowlani zaopatrują się za pośrednictwem witryny internetowej GE Appliances na kwotę co najmniej 2,6 mld USD rocznie.