Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Gemius pojawił się w nowych krajach Unii

Polska firma badawcza Gemius S.A. wystartowała w przetargu na badania oglądalności internetu w Rumunii. Jednocześnie uruchamia swoją działalność w Bułgarii. "Oba rynki są do siebie podobne pod względem poziomu rozwoju internetu" - mówi Monika Lasota, odpowiedzialna w Gemiusie za ekspansję firmy w nowych krajach Unii Europejskiej.

Pierwsze kroki w Rumunii Gemius poczynił już w ubiegłym roku, oferując kilka rodzajów badań: gemiusTraffic, gemiusEffect i gemiusAudience. W tej chwili startuje w przetargu na krajowe badanie oglądalności internetu. - Przetarg organizowany jest przez BRAT i zostaliśmy wybrani do ostatniego etapu - wskazuje Monika Lasota. Z Gemiusem konkuruje Spring Gmbh Germany i Weborama France.

Firma Gemius, która operuje już w przeważającej większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jest w trakcie uruchamiania swojego biura również w Bułgarii. - Głównym produktem, jaki będziemy tam wprowadzać jest gemiusAudience z metodologią pop-up panel - zaznacza Monika Lasota - Poza tym oczywiście zaoferujemy badania z grupy gemiusEffect.

Rumunia i Bułgaria starają się wprowadzić standardy badań i regulacje rynku internetowego, by przyspieszyć rozwój e-branży. W Rumunii w zeszłym roku udało się utworzyć stowarzyszenie IAB Romania. Podobna organizacja jeszcze nie została zawiązana w Bułgarii.

Jak podaje Internet World Stats, penetracja internetu w Rumunii wynosi ok. 23%, a w Bułagrii ok. 29%.