Gemius: co czwarty internauta odczuwa kryzys

Kryzys daje się we znaki już co czwartemu dorosłemu użytkownikowi sieci - wynika z badania nastrojów ekonomicznych polskich internautów w obliczu kryzysu finansowego przeprowadzonego przez firmę Gemius. Mimo wszystko panują nastroje optymistyczne - jedna czwarta użytkowników sieci spodziewa się polepszenia swej sytuacji życiowej.

Celem badania gemiusReport "Finanse i plany finansowe internautów" przeprowadzonego w okresie: marzec-kwiecień 2009 było poznanie stosunku pełnoletnich internautów do najważniejszych produktów finansowych i ubezpieczeniowych oraz ich planów finansowo-ubezpieczeniowych na najbliższe pół roku. W tegorocznej edycji badania internauci zostali również poproszeni o określenie, w jakim stopniu odczuwają kryzys finansowy w codziennym życiu, a także jak prognozują swoją sytuację finansową na koniec 2009 roku.

Z badania wynika, że internauci coraz wyraźniej zaczynają odczuwać spowolnienie gospodarcze - szczególnie w obszarze wydatków na żywność, stałych opłat, leków oraz innych artykułów pierwszej potrzeby, co podkreśliło 24% badanych powyżej 18 roku życia. Konsekwencje kryzysu częściej dostrzegają kobiety (34%) niż mężczyźni (28%). Okazuje się, że skutki załamania gospodarczego wzrasta wraz z wiekiem internautów.

Gemius: co czwarty internauta odczuwa kryzys

W jakich dziedzinach życia najbardziej odczuwasz skutki kryzysu finansowego? Źródło: Gemius SA, badanie gemiusReport : Finanse i plany finansowe internautów, marzec-kwiecień 2009

Zaskakującym wnioskiem płynącym z badania Gemiusa jest fakt, że zaledwie 7% dorosłych internautów, którzy odczuwają w życiu codziennym skutki kryzysu finansowego, uważa, że kryzys ma wpływ na ich pracę i życie zawodowe.

Internauci są podzieleni w postrzeganiu swojej przyszłości. Jedna czwarta respondentów przewiduje, że pod koniec 2009 roku będzie wiodło się im lepiej, jedna piąta sądzi odwrotnie. Natomiast 22% badanych uważa, że ich sytuacja ekonomiczna nie ulegnie zmianie.

Gemius: co czwarty internauta odczuwa kryzys

Jak sądzisz, jaka będzie Twoja sytuacja finansowa pod koniec 2009 roku? Źródło: Gemius SA, badanie gemiusReport : Finanse i plany finansowe internautów, marzec-kwiecień 2009

Mężczyźni postrzegają swoją przyszłość finansową bardziej optymistycznie niż kobiety. Pozytywnie myślenie w tej kwestii charakteryzuje również osoby w wieku 18-34 lat. Największymi pesymistami są internauci w wieku 45 lat i więcej - jedna trzecia (34%) z nich uważa, że ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, a jedynie co szósty (16%) sądzi, iż ulegnie ona polepszeniu.

<b>Metodologia</b>: Badanie zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 20 marca do 8 kwietnia 2009 roku. W ramach badania zebrano 7 595 kwestionariuszy wypełnionych w całości przez interenautów w wieku co najmniej 18 lat. Aby dane były reprezentatywne dla całej populacji internautów, odpowiedzi analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie badania omnibusowego.

Źródło: http://gemius.pl