Gdzie zarejestrować domenę?

Rejestrując domenę należy mieć na uwadze, że co roku trzeba będzie opłacać jej przedłużenie. Lepiej zwrócić się więc do małego rejestratora, czy do dużego?

Gdzie zarejestrować domenę?
Z roku na rok rośnie liczba domen z końcówką .pl. Pod koniec ubiegłego roku było ich łącznie aż 1,6 mln (o ponad 300 tys. nazw więcej niż w 2008 r.). Jak wynika z danych NASK, pod względem liczby zarejestrowanych domen narodowych Polska zajmuje wysokie 5 miejsce wśród krajów europejskich (przed m.in. Francją, Hiszpanią; za Niemcami czy Wielką Brytanią).

Aby jednak zachować zakupioną domenę, co roku należy uiszczać opłatę abonamentową za jej przedłużenie i z tym w Polsce jest już nie najlepiej. W całym ubiegłym roku abonenci odnowili średnio ok. 60 proc. swoich domen z końcówką .pl. Z kwartału na kwartał poziom odnowień był coraz niższy.

Rejestracja domeny nie jest dużym wydatkiem - u największych rejestratorów za adres z końcówką .pl zapłacimy ok. 12 zł. Co więcej, zdecydowana większość rejestratorów oferuje firmom rejestrację domen .pl za 0zł lub za symboliczną opłatę.

Gdzie zarejestrować domenę?

Daniel Dryzek

Kilkakrotnie wyższy niż rejestracja nowej domeny jest jednak koszt jej odnowienia - za przedłużenie adresu o kolejny rok, zapłacimy u największych rejestratorów ponad 100 zł.

- "Rejestracja na pierwszy rok to 10 zł netto opłaty w NASK, rejestratorzy oferują często pierwszy rok za darmo, żeby zachęcić klientów do kupowania domen" - mówi Daniel Dryzek, inwestor domenowy, autor branżowego bloga Daniel Dryzek.pl, założyciel pierwszego w Polsce funduszu domen ddfund.eu - "Problem pojawia się po roku, kiedy domena .pl kosztuje już 120 zł z VAT za kolejny 12-miesięczny okres abonamentowy. Wielu klientów przeżywa szok cenowy i rezygnuje z utrzymania domen."

Domeniarz przedłuża taniej

Na preferencyjne warunku mogą liczyć podmioty rejestrujące dużą liczbę domen, takie jak duże firmy czy inwestorzy domenowi. W ich przypadku koszt odnowienia domeny .pl spada wraz ze wzrostem liczby posiadanych nazw. Przykładowo według "cennika malejącego" AZ.pl (bez uwzględnienia promocji) posiadacz 200 domen mógłby dokonać ich przedłużenia za cenę ponad 50 zł.

Gdzie zarejestrować domenę?

"Cennik malejący" w Home.pl

W ubiegłym tygodniu opłaty z odnowienie domeny w cenniku malejącym obniżył też lider rynku - Home.pl. Koszt odnowienia 100 domen .pl wynosi według oferty tego rejestratora ok. 60 zł. - "Nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby rynku - pozwala przedsiębiorcom i osobom prywatnym na znaczną redukcję kosztów utrzymania domen, zachęca także do rejestrowania nowych nazw i szukania ciekawych sposobów promocji biznesu w sieci" - mówi Marcin Kuśmierz, dyrektor zarządzający home.pl.