Gdyby nie Internet już by nie żyła

Polska Agencja Prasowa poinformowała o uratowaniu przez policję kolejnej niedoszłej samobójczyni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 19-letnia mieszkanka Białegostoku ratunku nie zawdzięczała... Internetowi i sms-om. O planach zakończenia życia poinformowała policję internetowa koleżanka zdesperowanej dziewczyny. Czyżby szaleństwo internetowych samobójstw dotarło do nas z Korei i Japonii? Postanowiliśmy zapytać o to policję.

Według informacji podlaskiej policji, oficer dyżurny około 2 w nocy odebrał telefon internautki, która poinformowała o planach swojej sieciowej koleżanki oraz o pożegnalnej wiadomości sms wysłanej z telefonu komórkowego. Po ustaleniu tożsamości niedoszłej samobójczyni na pomoc pośpieszył patrol policji. Okazało się, że dziewczyna przyjęła ponad pół setki różnych tabletek. Na szczęście jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. O to, jak w takich sytuacjach reaguje policja oraz jakie możliwości ma w zakresie zapobiegania próbom samobójczym zapytaliśmy Zbigniewa Urbańskiego z Komendy Głównej Policji.

Samobójcy w sieci - co na to policja?

PCWK Online: Czy policja odnotowuje wiele przypadków niedoszłych lub niestety skutecznych samobójców, umawiających się w sieci, bądź informujących o swoich zamiarach w ten sposób?

Zbigniew Urbański, Komenda Główna Policji: Nie prowadzimy takiej statystyki ale zdarzają się przypadki, kiedy otrzymujemy informacje od osób, które podczas przeglądania Internetu lub poprzez komunikatory internetowe dowiadują się o próbach samobójczych. Ponadto, policjanci wyspecjalizowani w monitorowaniu Internetu w przypadku napotkania tego typu informacji natychmiast podejmują działania mają na celu ustalenie oraz uratowanie osoby, która informuje o zamiarze popełnienia samobójstwa.

W jaki sposób tego typu informacje są sprawdzane?

Policjanci ustalają z jakiego miejsca zostało nawiązane połączenie z Internetem a następnie we współpracy z dostawcą Internetu namierzają konkretne mieszkanie, do którego natychmiast zostaje wysłany patrol policji.

Ile osób rocznie udaje się uratować?

Na szczęście takich spraw jest bardzo mało i są to najczęściej głupie żarty. Pomimo tego, każda tego typu informacja jest natychmiast sprawdzana.

Jak wiele osób zajmuje się takim monitoringiem?

W każdym województwie działa zespół do zwalczania przestępczości internetowej i komputerowej. W ramach swoich obowiązków policjanci zwracają uwagę na tego typu informacje zamieszczane na grupach dyskusyjnych lub forach.

Czy wiele jest zgłoszeń tego typu?

Na szczęście tego typu zgłoszenia zdarzają się sporadycznie.