Gates już nie jest najbogatszy?

Ingvar Kamprad, założyciel sieci sklepów IKEA, zastąpił właśnie Billa Gatesa, twórcę Microsoftu, na 1 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie - twierdzi, powołując się na tygodnik Veckans Affarer, szwedzka telewizja SVT2.

Osobisty majątek 77-letniego Kamprada szacowany jest na ok. 400 mld koron, czyli 53 mld USD - tak przynajmniej wynika z zestawienia stu najbogatszych Szwedów, przygotowanej przez Veckans Affarer. Majątek Gatesa, według opublikowanej niedawno przez magazyn Forbes listy najbogatszych ludzi świata, szacowany jest na 47 mld USD.

Co ciekawe, w ostatniej edycji listy Forbesa, Ingvar Kamprad zajmuje 13 miejsce z majątkiem 18,5 mld USD - jeśli więc doniesienia o jego wysunięciu się na pierwsze miejsce się potwierdzą, to oznaczać to będzie, że Kamprad zanotował ostanio fenomenalny wzrost przychodów. Dziennikarze SVT2 tłumaczą, że głównym powodem jego sukcesu jest postępujący od 2002 r. spadek wartości dolara.

Aktualizacja: 5 kwietnia, godzina 16:23

Doniesienia te zostały skomentowane przez rzeczniczkę koncernu IKEA - Marianne Banner, która okresliła je jako nieprawdziwe. Chodzi bowiem o błędne przypisanie Ingvarowi Kampradowi praw własności koncernu IKEA. W rzeczywistości natomiast, Ingvar Kamprad w 1982 roku przekazał je holenderskiej fundacji Stichting INGA Foundation, dodaje rzeczniczka IKEI.