Gates bogatszy o 6 mld USD

Magazyn Forbes już po raz osiemnasty opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Pierwsze miejsce jak można było się spodziewać utrzymał Willliam H Gates III. Jego majątek - kurczący się przez ostatnie lata – w tym roku powiększył się do 46,6 mld USD. W najnowszym rankingu Forbes’a znalazło się w sumie 48 osób związanych z branżą technologiczną, w tym 9 właścicieli firm produkujących oprogramowanie.

Rok wcześniej Bill Gates szacowany był na 40,6 mld USD. Jego majątek urósł nie tylko ze względu na dobre wyniki sprzedaży oprogramowania Microsoftu. Gates coraz poważniej myśli o mediach (Microsoft ma 7% udziałów koncernie Comcast). Poprzez różne fundusze inwestycyjne ma udziały w wielu innych przedsięwzięciach – np. kanadyjskiej kolei. Bill Gates może jednak wkrótce stracić 1 miejsce na liście najbogatszych za sprawą działającego w branży inwestycyjnej rankingowego rywala – Warrena Buffetta (42,9 mld USD i 2 pozycja ). Pierwsza trójkę Forbesa zamyka Karl Albrecht - właściciel sieci handlowych. Współwłaściciel Microsoftu - Paul Allen - w ciągu roku zwiększył stan posiadania z 20 do 21 mld USD co pozwoliło mu zająć 5 miejsce. Lawrence Ellison szef Oracle, spadł z 6 na 12 miejsce. Nie oznacza to że interesy szły mu źle w minionym roku - swój majątek zwiększył z 16,6 mld USD do obecnych 18,7 mld USD.

Do rankingu Forbesa „załapało” się jeszcze wiele osób z branży. Michael Dell - król ryku PC – według Forbesa ma obecnie 13 mld USD i zajmuje 18 miejsce (wcześniej 24). Prezes Microsoftu Steve Ballmer (12,4 mld USD) zajął 19 pozycję na liście. (rok wcześniej 16). Pierre Omidyar, twórca serwisu eBay, mógłby spieniężyć swój majątek za 8,5 mld USD. Jak zawsze obecny na liście Gordon Moore wyceniany jest w tym roku na 5,5 mld USD (75 miejsce). Tuż za nim znalazł się Hasso Plattner (5,4 mld USD) – jeden z założycieli SAP AG. Na 82 miejscu znalazł się Jeffrey Bezos. Forbes wycenia szefa Amazon.com na 5,1 mld USD. Dobry rok miał również Steven Jobs (Apple), któremu udało się zwiększyć majątek z 1,7 mld USD do 2,1 mld USD (262 pozycja w rankingu).

Tegoroczny ranking najbogatszych ludzi na świecie zawiera 587 nazwisk. Na liście jest 164 Europejczyków, ale nie ma Polaków. W połowie br. poznamy zapewne zestawienie największych krajowych krezusów tygodnika Wprost. W czerwcu 2003 r. Wprost wyceniał majątek Ryszarda Krauze, szefa Prokomu na 2,6 mld zł.

Forbes: The World's Richest People

http://www.forbes.com/maserati/billionaires2004/bill04land.html