Gartner: phishing za 1,2 mld USD

W ubiegłym roku internetowi naciągacze wyłudzili od amerykańskiech banków i operatorów kart kredytowych około 1,2 mld USD - wylicza Gartner. Z atakami spotkało się 57 mln Amerykanów.

Garnter przeprowadził ankietę pośród 5 tys. korzystających z internetu obywateli USA. Wynika z niej, że blisko 30 mln osób jest przekonane, iż doświadczyło tego typu ataku. Dalsze 27 mln amerykańskich internautów przyznało, że miało do czynienia z podobnym zjawiskiem.

Podczas minionych 12 miesięcy zjawisko określane jako "phishing" przybrało znacząco na sile - podaje Gartner. Ponad trzy czwarte rozpoznanych lub podejrzewanych ataków zdarzyło się w okresie październik-marzec. Sześć miesięcy wcześniej zdarzyło się 16 proc przypadków. Ogółem 92 proc dotychczasowych prób "phishingu" miała miejsce w trakcie minionego roku.

Z badania Gartnera wynika także, że spośród osób, które otrzymały fałszywego maila 19 proc. czyli ok. 11 mln dorosłych użytkowników sieci w USA, kliknęło na podany w treści listu link, prowadzący do witryny imitującej strony instytycji finansowych. Swoje dane internetowym oszustom podało 3 proc. zaatakowanych czyli, jak szacuje Gartner, 1,78 mln Amerykanów.

Wszelkie instytucje finansowe muszą na poważnie podjąć walkę z tym zjawiskiem - konkluduje Gartner. Straty spowodowane przez oszustów mogą nadszarpnąć zaufanie konsumentów do transakcji online. Próby "phishingu" nie ominęly Polski - w lutym próbowano oszukać klientów banku Inteligo. Metoda działania była podobna -klienci zostali poproszeni o podanie danych (np. numeru klienta i hasła) na stronie, do której prowadzi link, zawarty w treści fałszywego maila.