Gadu Gate Project: oficjalne potwierdzenie GG Network

InternetStandard.pl uzyskał potwierdzenie, że GG Network w najbliższych tygodniach zaoferuje "milionom polskich internautów" nową usługę. Czym będzie Gadu Gate Project?

W ubiegły piątek pod jednym z artykułów pojawiły się komentarze, informujące, że GG Network pracuje nad kolejną usługą. Komentarze (umieszczone przez podejrzanych "jacka" i "olę") odsyłały do prezentacji na serwisie Slideshare.com, która rzekomo wyciekła z biznesowego spotkania firmy GG Network.

Użyłem słowa rzekomo, ponieważ linki pojawiały się w komentarzach zarówno na naszym serwisie jak i też na Antyweb. Co więcej osoba, która umieściła prezentację na slideshare.com, niejaki J. Sil., posiada konto na tym serwisie od października br. i tak się składa że właśnie prezentacja o Gadu Gate Project jest jego pierwszą aktywnością.

GG Network lubi tego rodzaju akcje wirusowe, o czym mogliśmy się przekonać w przypadku akcji promującej jedną z nowych wersji komunikatora. Jednak przedstawiciele GG Network nie zajmują stanowiska w sprawie "wycieku".

Oto prezentacja:

Mimo iż media weszły w posiadanie prezentacji, GG Network nie komentowało sprawy do dziś. Poniżej oświadczenie od Jarosława Rybusa, rzecznika GG Network, które dziś od niego otrzymaliśmy. Co prawda nie wiele tu jeszcze konkretów, ale mają się one pojawić już wkrótce:

Jarosław Rybus

Oficjalne oświadczenie Jarosława Rybusa, rzecznika GG Network, w sprawie Gadu Gate Project:

Zaoferujemy milionom polskich internautów nową usługę. Projekt nazwany roboczo "Gadu Gate Project" łączy w sobie komunikację, telekomunikację i rozrywkę. Jest skierowany do masowej społeczności. Gadu Gate Project sprawi, że relacje pomiędzy osobami w sieci będą o kilka kliknięć bliżej, łatwiej dostępne, wielu z nas odkryje, jak wiele może nas łączyć, a "zaGGadanie" tak naprawdę jest tylko początkiem.... Jednocześnie pozostajemy wierni naszej filozofii udostępniania łatwych rozwiązań, dostępnych dla każdego.

Pierwsze pytanie jakie nasuwa mi się na myśl: czy Gadu Gate Projekt nie będzie kolejnym wydaniem komunikatora GG? Na to, jak i resztę pytań odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W prezentacji zawarto zdanie, że Gate-Project zastąpi główne usługi GG Network, a do tych komunikator z pewnością się zalicza.

Coś do wszystkiego?

Projekt będzie wykorzystywał potencjał wszystkich marek należących do GG Network. Jak wskazują nieoficjalne źródła, Naspers przejmując polską spółkę także miał określone plany, dlatego niewykluczona jest synergia w grupie podmiotów należących do Naspers. Czego więc możemy oczekiwać po Gadu Gate Projekt? Spójrzmy na ostatnie działania spółki.

W 2007 r. spółka (występująca wtedy pod nazwa Gadu-Gadu) dokonała trzech interesujących zakupów. W jej posiadaniu znalazły się wtedy: edukacyjna Nauka.pl, Blip.pl, oraz oprogramowanie Frajdek, które pozwala prowadzić kilka gier online pomiędzy użytkownikami komunikatora. Rok później powstał Megaslownik.pl, a Open.fm stało się oddzielnym od komunikatora bytem.

W bieżącym roku w GG Network stworzono serwis informacyjny Gadu-Gadu.pl, rozrywkowy JaramSie.pl (śmieszne filmy, teledyski, obrazki oraz proste gry), serwis wideo NakreceniEksperci.pl oraz telefonie GaduAir. Sieć Gadu-Gadu od kilku dni działa też na nowym, bardziej wydajnym serwerze.

Gadu Gate Projekt, jak sama nazwa wskazuje, ma być bramą do usług oferowanych przez spółkę, czyli edukacji, komunikacji, informacji (także przez RSS), wideo, poczty email a prawdopodobnie także i przeglądarki internetowej.

Konkurencja nie śpi

Co jednak najbardziej istotne, projekt ma mieć też rozbudowane opcje społecznościowe. Użytkownicy będą mogli przesyłać sobie nawzajem wirtualne prezenty, wgrywać na profil zdjęcia czy grać w gry (funkcjonalność bardzo dobrze znana na Facebook, do której także przygotowuje się Nasza-Klasa).

Projekt ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jeżeli GG Network rzeczywiście zamierza stworzyć "uspołecznioną" wersję Gadu Gadu, to będzie to ciekawy ruch w kontekście ostatnich działań Naszej-Klasy, która przecież pracuje nad własnym komunikatorem - NKtalk. Ze względu na olbrzymi zasięg Naszej-Klasy, NKtalk przedstawiony jako główne zagrożenie dla dominacji GG Network na rynku komunikatorów tekstowych.

Gadu Gate Project: oficjalne potwierdzenie GG Network

Gadu Gate Project