Gadu-Gadu - dowolna osoba w Polsce tylko 7 kroków od ciebie?

Badacze z Microsoftu przestudiowali 30 miliardów adresów wiadomości, które wysłano za pomocą MSN Messengera. Wygląda na to, że udało im się potwierdzić teorię, jakoby dwie dowolne osoby korzystające z komunikatora oddalone były od siebie o najwyżej 7 kolejnych kroków.

Wyobraź sobie, że próbujesz wysłać do autora tego tekstu wiadomość za pomocą Gadu-Gadu. Jest tylko jeden problem: nie znasz jego numeru. Załóżmy, że jedyne, co możesz zrobić, to wysłać ją do znajomych z listy, by oni wysłali ją do znajomych, by tamci... i tak dalej. Prędzej czy później informacja trafi do kogoś, kto ma na swojej liście autora (ŁB) - a zatem prześle wiadomość do właściwej osoby.

Jak myślisz, ile dzieli nas kroków? 10? 100? 1000?

Tylko 7!

Naukowcy z Microsoft Research przestudiowali 30 miliardów wiadomości wysłanych z użyciem Messengera w czerwcu 2006 roku. Okazało się, że między dwiema dowolnie obranymi osobami jest maksymalnie 7 kroków (przeskoków, ogniw) - średnia wyznaczona na podstawie analiz wynosi 6,6 kroku.

Eric Horvitz, badacz z Redmond, jest zaszokowany wynikami. Jego zdaniem ludzie zawsze podejrzewali, że między nimi jakaś więź. Ale teraz udało się potwierdzić tę teorię na skalę nie niewielkiej społeczności, a świata!

Warto przypomnieć, że hipoteza o 6 (nie 7) krokach pojawiła się w badaniach amerykańskiego naukowca Stanleya Milgrama. Dotyczyła jednak przekazywania klasycznych listów. Jej wyniki zakwestionowano w 2006 roku, gdy okazało się, że 95% przesyłek nie dotarło do adresatów.

Teraz naukowcy z Microsoftu potwierdzili ją doświadczalnie.

Patrz też: "Najgorsze komunikatory"

Warto przeczytać: "Study revives six degrees theory" (w języku angielskim)