Gadu-Gadu: Wokół słońca budujemy planety

Serwisy społecznościowe Bliziutko.pl i Trees.pl zostały kupione przez Gadu-Gadu. Dla Gadu-Gadu jest to kolejny etap w rozwijaniu filozofii firmy, którą można by określić jako budowanie sieci Gadu-Gadu. Jak zdradza nam Jarosław Rybus (Rzecznik Prasowy Gadu-Gadu), komunikator jest w tym momencie już tylko kluczem do dalszego rozwoju firmy.

Spółka Gadu-Gadu S.A. nabyła prawa do Bliziutko.pl i Trees.pl we wczesnej fazie ich rozwoju. Serwis Bliziutko.pl wykonany jest w idei Web 2.0 i daje możliwość nawiązywania znajomości z osobami z sąsiedztwa. Serwis pozwala na tworzenie blogów, grup, publikowanie zdjęć, wykorzystuje interaktywne mapy. Drugi serwis (Trees.pl) jest narzędziem do budowy drzew genealogicznych w Internecie. W tzw. blogach rodzinnych umieszczane są informacje o historii rodu, herbie rodowym czy galeria zdjęć. W serwisie zaimplementowano również wyszukiwarkę, która zawiera już prawie 400 tys. osób dodanych do drzew genealogicznych.

Serwisy będą wzbogacane w nowe funkcje oraz integrowane z innymi usługami. Nad rozwojem serwisów będą czuwać dotychczasowi właściciele, którzy dołączyli do GG Team. Twórcy będą mieli autonomię w kierowaniu portalami, a rozwój ich projektom ma umożliwić wsparcie techniczne i doświadczenie, którym dysponuje firma Gadu-Gadu.

Bliziutko.pl i Trees.pl to kolejne przejęcia Gadu-Gadu od czasu debiutu spółki na warszawskiej giełdzie. Dotychczas GG zainwestowało w serwisy: Nauka.pl, Blip.pl (którego współtwórcą jest znany bloger - Marcin Jagodziński) i Fora.pl.

Dlaczego Gadu-Gadu zdecydowało się teraz na kupno akurat Bliziutko.pl i Trees.pl?

"W tamtym roku przejęliśmy Fora.pl, które obecnie zintegrowane są z serwisem MojaGeneracja.pl. Funkcjonalności, które daje Fora.pl, połączono z naszym portalem. Bliziutko.pl i Trees.pl dają inne możliwości i są skierowane do innej grupy wiekowej, ale poszerzają wartość oferty jaką daje Gadu-Gadu. Można powiedzieć, że wokół słońca budujemy kolejne planety." - mówi Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu S.A. Rybus zdradza również, że nie jest to ostatni ruch akwizycyjny Gadu-Gadu. "Oczywiście nie znajdujemy się na rynku sami i nie mogę zdradzić co się wydarzy".

Czy Gadu-Gadu musi inwestować w portale web 2.0. Czy nie lepiej zainwestować w rynek e-commerce?

"Od pewnego czasu Gadu-Gadu ma nowego właściciela, którym jest firma Naspers. Firma ta weszła również w posiadanie Allegro.pl. Można by więc przypuszczać, że Naspers ma plany w związku z tymi dwoma serwisami. Na obecnym etapie nie mogę jednak nic więcej zdradzić." - mówi Jarosław Rybus.