Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Gadu-Gadu 7.01 - już nie 6, ale jeszcze nie 7

Długo oczekiwana wersja beta siódmej edycji polskiego komunikatora jest już naprawdę blisko. Dzięki uprzejmości producenta dostaliśmy program jako pierwsi. Pokazujemy, co nowego czeka użytkowników w nowej wersji - na pierwszy rzut oka, niezbyt wiele.

Gadu-Gadu 7.01 - już nie 6, ale jeszcze nie 7

To naprawdę 7, choć nie widać wiele nowości

Gadu-Gadu jest dostępny na rynku od roku 2000. W ciągu pięciu lat stał się on jednym z najpopularniejszych tego typu programów w Polsce. Obecnie skupia ponad 4,5 miliona użytkowników. Ostatnia wersja oznaczona numerem 6.1 Build 158 oferuje, poza wymianą wiadomości tekstowych, wysyłanie SMS-ów, plików oraz telefonię internetową. Wydanie siódme ma zaoferować rozmowy z użyciem transmisji wideo.

Wciąż stary interfejs

Gadu-Gadu 7.01 - już nie 6, ale jeszcze nie 7

Opcje konfiguracyjne

Komunikator, który do nas trafił (wersja 7.01 beta) nie posiada jeszcze nowego interfejsu. Producent trzyma w ścisłej tajemnicy nowe oblicze swojego produktu. W rozmowie z prezesem firmy dowiedzieliśmy się, iż jest kilka różnych projektów. Krzysztof Szalwa zapewnił, że ostatecznie to użytkownicy komunikatora zadecydują o jego szacie graficznej. "Chcemy w jakiś sposób nagrodzić beta-testerów, którzy zarejestrowali się na naszej stronie" - dodaje prezes. Wszystko wskazuje na to, iż tak naprawdę dopiero oficjalne rozpoczęcie publicznych testów programu pozwoli ocenić jego wygląd.

Nowości - widać ich niewiele

Gadu-Gadu 7.01 - już nie 6, ale jeszcze nie 7

Kilka kont GG jednocześnie - proszę bardzo!

Kluczową zmianą mają być wideokonferencje. W tym celu dodano dodatkową pozycje w menu Ustawienia: Konfiguracja Audio-Video. Znajdują się w niej niezbędne opcje związane z przesyłaniem obrazu i dźwięku. Można więc regulować głośność mikrofonu i głośników, wybierać kodeki audio (dostępne są cztery opcje: melp, gsm, g729 oraz g711). Dodatkowe pola: Urządzenia Video, Wejściowe urządzenia Audio oraz Wyjściowe urządzenia Audio zamykają listę.

Dzięki nowej opcji w menu Komunikator użytkownik ma możliwość uruchomienia więcej niż jednej wersji programu. Rozwiązanie to pozwoli na korzystanie z kilku kont GG jednocześnie.

Niestety nie udało nam się uruchomić usługi przekazywania obrazu. Krzysztof Szalwa przyznał, że programiści mają problemy z nowymi funkcjami. "Nie chcemy, aby nasi testerzy otrzymali zupełnie niedopracowany produkt" - to wyjaśnia dlaczego tak długo musimy czekać na "siódemkę".

Co dalej z Gadu-Gadu?

Gadu-Gadu 7.01 - już nie 6, ale jeszcze nie 7
Zapytaliśmy pana Krzysztofa, czy będzie dostępna funkcja prowadzenia rozmów tekstowych z użytkownikami innych komunikatorów. "Nie, nie przewidujemy takiej opcji. Jednak myślimy nad wprowadzeniem systemu autoryzacji wtyczek do programu. Posiadałyby one coś w rodzaju certyfikatu, dzięki czemu byłoby wiadomo, że my również markujemy ten produkt. Oczywiście pozostają inne dodatki, za których instalację nie bierzemy odpowiedzialności".

Pozostaje pytanie: czy nowa wersja będzie dużo lepsza od poprzedniej? Na razie nikt nie widział nowego wyglądu programu, kluczowa dla nowego wydania możliwość prowadzenia wideokonferencji nie działa, a zapewnienia o większym bezpieczeństwie dopiero będzie można sprawdzić. Co się zaś tyczy zajmowanych zasobów systemowych przez Gadu-Gadu, to zabiera on 25 MB pamięci.

Czytaj więcej:

Nowe Gadu-Gadu: pierwszy krok ku multimedialności

O społeczności Gadu-Gadu

Co nowego w Gadu-Gadu 7?

Strona domowa programu