Gadu-Gadu 10 - nowa przeglądarka internetowa na horyzoncie?

Wbudowana przeglądarka internetowa, rozbudowane archiwum rozmów wideo, głosowych oraz przesyłanych plików, usługa GG Live umożliwiająca śledzenie aktywności znajomych w serwisach Gadu-Gadu i możliwość zabawy w gry MMO ze znajomymi - to tylko niewielka część możliwości, które zaoferuje Gadu-Gadu 10. Właśnie ruszyły zapisy do beta-testów aplikacji.

Gadu-Gadu 10 - nowa przeglądarka internetowa na horyzoncie?

Gadu-Gadu oficjalnie potwierdziło, że Gadu Gate Project to w rzeczywistości kryptonim najnowszej wersji komunikatora - Gadu-Gadu 10. Wraz z zapowiedzią pojawiło się mnóstwo nowinek związanych z planowanymi możliwościami Gadu-Gadu 10.

Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu, powiedział, że Gadu-Gadu 10 będzie miało charakter społecznościowy, skierowany do całej gamy serwisów internetowych i telekomunikacyjnych. Dodał, że aplikacja pozwoli na pełne wykorzystanie Internetu zarówno w rozrywce, komunikacji, telekomunikacji, jak i edukacji. Filozofią nowej usługi jest łatwy, na jedno kliknięcie, dostęp do wirtualnego świata i możliwości, które oferuje. Jak GG przełoży tę zapowiedź na konkrety?

Najważniejsza nowość, którą zaoferuje Gadu-Gadu 10 to możliwość przeglądania stron internetowych w oknie komunikatora. Jarosław Rybus potwierdził w rozmowie z PC World, że zespół programistów skorzystał z rozwiązania webkit. Całość prezentuje się podobno "naprawdę fajnie". Wśród funkcji przeglądarki na pewno znajdzie się możliwość bezpośredniego wyszukiwania haseł w serwisach takich jak Allegro.pl, Google.pl, YouTube.com, pl.Wikipedia.org i innych.

Wiadomo już, że w GG10 rozbudowana zostanie funkcja GG Live, co z kolei pozwoli na bieżąco monitorować aktywność znajomych w serwisach takich jak GaduFoto.pl, OPEN.FM, Blip.pl i pozostałych. Gadu-Gadu 10 wprowadzi także możliwość zabawy ze znajomymi w gry internetowe - zarówno klasyczne aplikacje flashowe, jak i bardziej rozbudowane MMO. Jak potwierdził Jarosław Rybus, rozwiązanie umożliwi bezpośrednią zabawę ze znajomymi - nie ma tu mowy o żadnym odsyłaniu do zewnętrznych stron.

Wśród innych ciekawostek na temat Gadu-Gadu 10, do których dotarł PC World, znalazły się m.in.

  • Planowane jest wprowadzenie wersji GG10 na Mac-a i Linuksa
  • Gadu-Gadu 10 nie wymaga IE
  • Aplikacja zaoferuje rozbudowane archiwum. Teraz będzie to nie tylko archiwum konwersacji tekstowych, ale również historia rozmów wideo, głosowych oraz wymiany plików
  • Program zostanie wyposażony z system automatycznej aktualizacji - na zasadzie podobnej do modułu z Firefoksa

Na stronie gg10.pl można zapisywać się do beta-testów Gadu-Gadu 10. W serwisie gadugadu10.blip.pl wszyscy zainteresowani mogą również śledzić nowości związane z aplikacją.

Aktualizacja: 29 października 2009 15:37

Dodaliśmy galerię zawierającą zrzuty ekranu prezentujące nowości w Gadu-Gadu 10.