GPW uruchomiła indeks spółek odpowiedzialnych społecznie

RESPECT Index to pierwszy w Polsce rating giełdowych spółek odpowiedzialnych społecznie oraz rozpoczęła publikację pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie.

"Dzisiejszy dzień jest ważnym dniem w skali ostatnich kilku lat, jeśli chodzi o rozwój rynku kapitałowego i działalność GPW. Dzisiaj uroczyście inaugurujemy koncept promowania i mierzenia poprzez indeks odpowiedzialnego zarządzania w spółkach giełdowych. Nowoczesne przedsiębiorstwo to takie, które uwzględnia w swoich działaniach to jak się zachowuje wobec akcjonariuszy, partnerów biznesowych, interesariuszy, społeczności, w obrębie której funkcjonuje" - powiedział Ludwik Sobolewski, prezes Zarządu GPW podczas Seminarium, na którym ogłoszono wyniki Ratingu i RESPECT Index.

Giełdy papierów wartościowych mają swoją bardzo ważną rolę do odegrania - rolę lidera - w budowie odpowiedzialnego biznesu. Dzisiejsze uruchomienie RESPECT Indexu to początek wielkiej przygody, wielkie wyzwanie, które stoi przed nami - powiedziała Eliza Durka, Dyrektor Biura Komunikacji Marketingowej GPW.

RESPECT Index służy ocenie koniunktury wśród spółek uznanych w badaniu za odpowiedzialne społecznie. Jest indeksem dochodowym, uwzględniającym dochody z tytułu dywidend i praw poboru. Do pierwszego składu RESPECT Index zostało zakwalifikowanych 16 spółek, które otrzymały najwyższe oceny ratingowe w badaniu (A). Są to:

- PKN ORLEN SA

- Citi Handlowy

- Grupa LOTOS SA

- APATOR SA

- PGNiG SA

- KGHM Polska Miedź

- Barlinek SA

- BANK PBH

- ELEKTROBUDOWA SA

- Telekomunikacja Polska SA

- ING Bank Śląski SA

- Mondi Świecie SA

- GRUPA ŻYWIEC SA

- Zakłady Magnezytowe "ROPCZYCE" SA

- Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach SA

- Ciech SA.