GPRS na wyrost?

Usługi na bazie GPRS będą od września dostępne w sieci Plus GSM. Jednak wciąż brakuje telefonów komórkowych przystosowanych do szybkiej transmisji danych.

Od września platforma General Pocket Radio Services zaczyna działać w Warszawie, od października w największych miastach Polski. GPRS umożliwi znacznie szybszą transmisję danych przez telefony komórkowe, co ma ułatwić ich posiadaczom korzystanie z Internetu (np. odbiór e-maili przez telefon lub korzystanie na lepszym poziomie z przeglądarek WAP). Polkomtel, operator sieci Plus GSM, zamierza wprowadzić także opłatę nie za czas połączenia się z Internetem, tylko za faktycznie przesłane pakiety informacji (np. po 25 kb).

Choć technologia GPRS zacznie działać, usługa jeszcze nie będzie oferowana. Przeszkodą jest brak na polskim rynku telefonów do niej dostosowanych. Mimo że na światowych rynkach pojawiło już kilka modeli komórek „drugiej i pół” generacji, nie mają one jeszcze homologacji w Polsce. Ryszard Woronowicz, rzecznik Polkomtelu, spodziewa się, że najpóźniej do końca roku firma będzie w stanie zaproponować klientom konkretne usługi oparte na tej technologii.