GPRS i biznes

Nokia promuje nowe standardy wykorzystania telefonii komórkowej w biznesie.

W poniedziałek na monachijskich targach Systems Fair, Nokia zaprezentowała serię nowych produktów i narzędzi przeznaczonych dla Nokia M2M Platform. Rozwiązania M2M (Machine-to-Machine) są połączeniem systemów telekomunikacyjnych i informatycznych. Platforma służy do automatyzacji procedur biznesowych, integracji zasobów firmy z jej systemem informatycznym, umożliwia także tworzenie usług dodatkowych. M2M Platform można uruchomić w różnorodnych środowiskach pracy aplikacji i rozwiązań, takich jak systemy bezpieczeństwa i nadzoru, automatyczny pomiar odczytów, serwis maszyn i urządzeń, handel, komunikacja zbiorowa, zarządzanie flotą pojazdów, automatyzacja procesów technologicznych i usługi telemedyczne.

Platforma składa się z dwóch elementów: bramy systemu i terminalu łączności GSM. Oprogramowanie Nokia M2M Gateway stanowi pomost pomiędzy siecią GSM a Internetem. Zapewnia dwukierunkową łączność między aplikacjami znajdującymi się w Internecie lub na firmowym serwerze a oddalonymi urządzeniami.

Wersja Nokia M2M Gateway 2.0 Corporate Edition jest przeznaczona dla firm, które są zainteresowane posiadaniem bramy systemu oraz aplikacji serwerowej i we własnym zakresie chcą zarządzać funkcjonowaniem tego oprogramowania.

Nokia 30 GSM Connectivity Terminal jest instalowany w oddalonym urządzeniu, takim jak automat sprzedający lub winda. Zapewnia on przesyłanie danych przy użyciu GPRS, SMS, USSD i HSCSD oraz dźwięku w sieciach EGSM 900/1800. Wprowadzenie na rynek terminalu Nokia 30 zaplanowano na pierwszą połowę 2002 r.