GIODO i Policja na Naszej-Klasie

Największy portal społecznościowy to bardzo dobre miejsce do edukacji internautów w każdym wieku o bezpieczeństwie korzystania z internetu oraz ochronie danych osobowych. Dlatego GIODO wraz z Naszą-Klasą przygotował w serwisie specjalną zakładkę Bezpieczeństwo, której treść będzie przygotowywać także Policja.

Michał Serzycki, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), apeluje i ostrzega, że w internecie należy postępować świadomie i roztropnie, dbając o ochronę swoich danych osobowych i prawa do prywatności.

Efektem współpracy z Naszą-Klasą jest specjalna zakładka "Bezpieczeństwo". Za jej pośrednictwem przekazywane będą podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, adresowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Dla każdej grupy przygotowano odpowiedni materiał edukacyjny. Jak podaje GIODO, z myślą o najmłodszych internautach opracowano ciekawe, pisane prostym językiem materiały, a dla uatrakcyjnienia przekazu stworzono m.in. komiksy.

W zakładce "Bezpieczeństwo" znajdą się materiały poświęcone m.in.:konsekwencjom nieprzemyślanych działań w Internecie, sprawowaniu właściwej kontroli nad aktywnością dzieci w Internecie, zasadom kulturalnego zachowania w sieci, prezentacji instytucji oferujących pomoc dla ofiar cyberprzemocy. Stałe miejsce w zakładce będą mieli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Policja.

Wiele materiałów GIODO, które zostaną umieszczone na portalu Nasza Klasa wskazuje na zagrożenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Wśród nich będzie można znaleźć wyjaśnienia, które informacje, zwłaszcza te związane z korzystaniem ze zdobyczy cywilizacyjnych, należy uznać za dane osobowe, wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, podstawowe informacje na temat kradzieży tożsamości i rady, jak postępować, by się przed nią chronić, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, publikację GIODO "ABC zagrożeń bezpieczeństwa danych osobowych w systemach teleinformatycznych". Zakładka Bezpieczeństwo jest dostępna pod adresem:http://nasza-klasa.pl/bezpieczenstwo

Współpracę z Naszą-Klasą GIODO ogłosił podczas Tygodnia Ochrony przez Kradzieżą Tożsamości, któremu patronował Tygodnik Computerworld.

Polecamy także:

Szczególne rodzaje informacji występujące w kontekście nowych technologii mogące stanowić dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych - pisze Michał Serzycki dla Computerworld.