G1 - testujemy konkurenta iPhone'a

Programy

Użytkownik otrzymuje urządzenie z zestawem preinstalowanych aplikacji, a w kolejne można zaopatrywać się w sklepie Android Market. Wśród narzędzi dodanych do telefonu znajduje się m.in. aplikacja do odtwarzania filmów z serwisu YouTube i wszechstronny komunikator internetowy. Warto zauważyć, że wiadomości można tą drogą otrzymywać nawet po opuszczeniu komunikatora, podczas gdy np. w iPhone jest to niemożliwe (po wyjściu z programu IM należy go ponownie uruchomić, aby odczytać nowe wiadomości). Wbudowana przeglądarka internetowa nie obsługuje Adobe Flasha. Brak w niej również opcji przeglądania w trybie offline oraz dedykowanych funkcji przechodzenia do następnej bądź poprzedniej strony (za to ostatnie odpowiada, jak wspomnieliśmy wcześniej, klawisz uniwersalny wstecz). Wbudowany programowy odtwarzacz multimedialny jest łatwy w obsłudze. Jakość dźwięku generowanego przez głośnik wydaje się zadowalająca, nieobecność standardowego gniazda słuchawkowego może być jednak dotkliwa dla osób zamierzających korzystać z G1 jak z przenośnego odtwarzacza muzyki.

G1 vs. iPhone 3G

G1 to 158-gramowe urządzenie z 3,2-calowym ekranem dotykowym i 3-megapikselowym aparatem. Pozwala na ok. 5 godzin rozmów, a jego czas czuwania sięga 130 godzin. Dysponuje 2 GB pamięci, rozszerzalnej do 8 GB. Dodatkowe zalety to klawiatura QWERTY, dostęp do Internetu (3G, Wi-Fi), możliwość pobierania dodatkowych materiałów ze sklepu Android Market i muzyki z Amazon MP3, obsługa systemu GPS, przeglądarka i klient IM.

Smartfon Apple waży 133 g. Został wyposażony w dotykowy, 3,5-calowy ekran i aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości mln. pikseli. Dostępna pamięć to 8 lub 16 GB. Sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy przez 5 godzin (czas czuwania sięga 300 godzin) oraz dostęp do sklepów iTunes Store i AppStore. Cechy charakterystyczne to brak fizycznej klawiatury - jej rolę pełni klawiatura wirtualna - obsługa sieci 3G i standardu Wi-Fi. Urządzenie obsługuje system GPS oraz usługę Microsoft Exchange.

Co wybierasz? Opowiedz się w pojedynku!

Oprócz obsługi kont pocztowych Google Mail można skonfigurować inne konta e-mail (POP3 i IMAP). To również nie nastręcza trudności, gdyż konfiguracja ustawień serwera dokonywana jest przez system automatycznie. Jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do dokumentów Google jest użycie przeglądarki internetowej. Pliki w formacie DOC czy XLS można co prawda przeglądać, np. jeśli są załącznikami do e-maila, nie można jednak otwierać ich w przeglądarce, ani ich zapisywać. Podobnie rzecz wygląda w wypadku dokumentów PDF.

W telefonie znaleźć można cyfrowy aparat fotograficzny o 3-megapikselowej rozdzielczości matrycy. Aplikacja sterująca nim jest jednak niedopracowana - brak możliwości zbliżenia sceny oraz podstawowych opcji poprawy jakości zdjęcia. Aparat nie rejestruje też filmów, chociaż technicznie jest to możliwe - należy więc chyba poczekać na pojawienie się odpowiedniej aplikacji na targowisku Androida.

Następna strona - podsumowanie