Fundusz Team Europe Ventures startuje

Team Europe Ventures uruchamia fundusz inwestujący w spółki internetowe we wczesnych fazach rozwoju; wielkość funduszu to 6 milionów euro.

Team Europe Ventures kieruje z Berlina czteroosobowy zarząd: Łukasz Gadowski, Kolja Hebenstreit, Paweł Chudziński oraz Steffen Hoellinger. Spółka posiada udziały w 15 firmach, w których jest głównym inwestorem jak również w ok. 40 spółkach poprzez mniejsze koinwestycje.

W Polsce fundusz zainwestował w serwis społecznościowy Epuls.pl który następnie został sprzedany wydawnictwu Gruener und Jahr oraz jest inwestorem w spółkę www.pomocni.pl, właściciela portalu niania.pl.

Obecnie firma chce inwestować w projekty znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju (tak zwany seed). Firma utworzyła w tym celu specjalny fundusz. Na jedną inwestycję przeznaczane będzie do 500.000 euro.

Fundusz Team Europe Ventures startuje
"Dostrzegamy lukę na rynku wczesnych inwestycji typu seed. Nie ma wielu aniołów biznesu, którzy inwestują sześciocyfrowe kwoty; natomiast konsorcja aniołów biznesu mają rozmaite wady, przykładowo problem stanowi fakt, iż często żaden z inwestorów nie poczuwa się do pełnej odpowiedzialności za inwestycję, co wpływa niekorzystnie na jakość oceny inwestycji jak i późniejszy nadzór, opiekę i pomoc spółce. Tą lukę pragniemy zapełnić przy pomocy naszego funduszu. Postrzegamy przy tym siebie jako inwestora wiodącego, który może zapewnić finansowanie w pełnym zakresie, a w razie potrzeby zaprosi dodatkowych współinwestorów", mówi Paweł Chudziński, partner w Team Europe Ventures.

Rocznie będą przeprowadzane cztery do pięciu inwestycji. Fundusz będzie skupiał swoją działalność na Europie i Ameryce Północnej. Niemcy pozostaną głównym obszarem działalności Team Europe Ventures, ale portfel inwestycyjny będzie systematycznie powiększany także o nowe spółki z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów europejskich.

"Ważnym kryterium inwestycyjnym jest dla nas zespół tworzący trzon spółki", komentuje Kolja Hebenstreit, również partner w Team Europe Ventures. "Jeżeli jesteśmy przekonani, że zespół i pomysł osiągną sukces także bez nas, ale z nami stanie się to potencjalnie lepiej i szybciej - to jesteśmy zainteresowani." Kolja Hebenstreit wypowiada się dalej: "Możemy zainwestować bardzo wcześnie. Jeżeli team jest kompletny, to bardzo chętnie zainwestujemy już na etapie pomysłu."

Fundusz ma ponadto przejąć dużą część finansowania własnych projektów Team Europe Ventures. W przeszłości Team Europe Ventures i osoby za nią stojące współtworzyły wiele internetowych spółek, głównie w Niemczech: Spreadshirt, StudiVZ, MisterSpex, brands4friends i Käuferportal.

Inwestorzy w fundusz to oprócz zarządu Team Europe Ventures także inni przedsiębiorcy z branży Internetowej, jak i aktywni aniołowie biznesu, jak na przykład Arend Iven i Ron Hillmann czy Dario Suter (producent filmowy, wcześniej w StudiVZ).