Fundusz Team Europe Ventures startuje

Team Europe Ventures uruchamia fundusz inwestujący w spółki internetowe we wczesnych fazach rozwoju; wielkość funduszu to 6 milionów euro.

Team Europe Ventures kieruje z Berlina czteroosobowy zarząd: Łukasz Gadowski, Kolja Hebenstreit, Paweł Chudziński oraz Steffen Hoellinger. Spółka posiada udziały w 15 firmach, w których jest głównym inwestorem jak również w ok. 40 spółkach poprzez mniejsze koinwestycje.

W Polsce fundusz zainwestował w serwis społecznościowy Epuls.pl który następnie został sprzedany wydawnictwu Gruener und Jahr oraz jest inwestorem w spółkę www.pomocni.pl, właściciela portalu niania.pl.

Obecnie firma chce inwestować w projekty znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju (tak zwany seed). Firma utworzyła w tym celu specjalny fundusz. Na jedną inwestycję przeznaczane będzie do 500.000 euro.

"Dostrzegamy lukę na rynku wczesnych inwestycji typu seed. Nie ma wielu aniołów biznesu, którzy inwestują sześciocyfrowe kwoty; natomiast konsorcja aniołów biznesu mają rozmaite wady, przykładowo problem stanowi fakt, iż często żaden z inwestorów nie poczuwa się do pełnej odpowiedzialności za inwestycję, co wpływa niekorzystnie na jakość oceny inwestycji jak i późniejszy nadzór, opiekę i pomoc spółce. Tą lukę pragniemy zapełnić przy pomocy naszego funduszu. Postrzegamy przy tym siebie jako inwestora wiodącego, który może zapewnić finansowanie w pełnym zakresie, a w razie potrzeby zaprosi dodatkowych współinwestorów", mówi Paweł Chudziński, partner w Team Europe Ventures.

Rocznie będą przeprowadzane cztery do pięciu inwestycji. Fundusz będzie skupiał swoją działalność na Europie i Ameryce Północnej. Niemcy pozostaną głównym obszarem działalności Team Europe Ventures, ale portfel inwestycyjny będzie systematycznie powiększany także o nowe spółki z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów europejskich.

"Ważnym kryterium inwestycyjnym jest dla nas zespół tworzący trzon spółki", komentuje Kolja Hebenstreit, również partner w Team Europe Ventures. "Jeżeli jesteśmy przekonani, że zespół i pomysł osiągną sukces także bez nas, ale z nami stanie się to potencjalnie lepiej i szybciej - to jesteśmy zainteresowani." Kolja Hebenstreit wypowiada się dalej: "Możemy zainwestować bardzo wcześnie. Jeżeli team jest kompletny, to bardzo chętnie zainwestujemy już na etapie pomysłu."

Fundusz ma ponadto przejąć dużą część finansowania własnych projektów Team Europe Ventures. W przeszłości Team Europe Ventures i osoby za nią stojące współtworzyły wiele internetowych spółek, głównie w Niemczech: Spreadshirt, StudiVZ, MisterSpex, brands4friends i Käuferportal.

Inwestorzy w fundusz to oprócz zarządu Team Europe Ventures także inni przedsiębiorcy z branży Internetowej, jak i aktywni aniołowie biznesu, jak na przykład Arend Iven i Ron Hillmann czy Dario Suter (producent filmowy, wcześniej w StudiVZ).