Francuzi zostają w Elektrimie

Vivendi oficjalnie zaprzeczył pogłoskom, jakoby chciał pozbyć się udziałów w spółce Elektrim Telekomunikacja.

Na początku tygodnia pojawiły się spekulacje, że francuski koncern Vivendi zamierza odsprzedać udziały w Elektrim Telekomunikacji niemieckiemu Deutsche Telekom.

Elektrim Telekomunikacja (w której Vivendi ma 49 procent udziałów, resztę kontroluje Elektrim) jest większościowym akcjonariuszem (51 procent akcji) w Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorze sieci Era GSM. Deutsche Telekom kontroluje zaś 49 procent udziałów w PTC i nie ukrywa, że chciałby przejąć kontrolę nad największą siecią telefonii komórkowej w Polsce.

Analitycy jednak podkreślają, że ta transakcja byłaby obecnie nierealna. Polskie prawo telekomunikacyjne na razie zabrania zagranicznej spółce posiadania większościowego pakietu akcji w krajowym operatorze telekomunikacyjnym (liberalizacja rynku nastąpi w przyszłym roku).

Ale nawet gdyby pominąć przeszkody natury prawnej, DT i tak nie przejąłby kontroli nad PTC. W samym PTC nie ma kontrolnego pakietu akcji, a posiadanie mniejszościowego udziału w Elektrim Telekomunikacji nic by praktycznie nie dało – kontrolę nad spółką zachowałby Elektrim.