Francja: odcinanie piratów od Internetu zgodne z konstytucją

Odcinanie dostępu do Internetu osobom, które nagminnie łamią prawo i nielegalnie pobierają z Sieci treści chronione prawem autorskim jest zgodne z konstytucją - orzekł dziś francuski Trybunał Konstytucyjny.

Francuski Trybunał Konstytucyjny uznał, że kontrowersyjny projekt ustawy o odcinaniu piratów od Internetu jest zgony z ustawą zasadniczą. Sędziowie jeszcze kilka miesięcy temu toczyli ze sobą zaciekły spór w tej kwestii. Wreszcie, po kilku miesiącach sporów i poprawkach wprowadzonych przez parlamentarzystów, akt antypiracki uznano za zgodny z literą obowiązujących przepisów.

Dan Glickman, rzecznik i CEO Motion Picture Association of America, skomentował decyzję trybunału mówiąc, że to wielkie zwycięstwo twórców, które pomoże im w walce o ochronę swych dzieł na całym świecie. "Mamy nadzieję, że francuscy ISP będą respektować wyrok sądu i rozpoczną ścisłą współpracę z rządem by wreszcie sfinalizować wprowadzenie aktu oraz jego wykonywanie" - dodał Glickman.

Nowe prawo zakłada utworzenie specjalnego urzędu, HADOPI (Haute Autorité pour la Diffusion des Œuvres et la Protection des Droits sur Internet), działającego w oparciu o zgłoszenia właścicieli praw autorskich do utworów, które trafiły do nielegalnego internetowego obiegu (np. wytwórni fonograficznych i filmowych). Przed odcięciem Internetu użytkownik byłby dwukrotnie ostrzegany, za pierwszym razem w formie elektronicznej, za drugim - listownej - co grozi mu za dalsze pobieranie plików z Sieci. W skrajnych wypadkach, jeśli piractwo ma charakter masowy, ustawa przewiduje też kary grzywny (do 300 tysięcy euro) i więzienia.

Warto przypomnieć, że niektóre zapisy umieszczone w starszej wersji aktu zostały uznane za niekonstytucyjne. Mowa m.in. o przepisie, wyposażającym urząd do walki z piractwem w uprawnienie do wnioskowania u dostawców usług internetowych o odcinanie internautów od Sieci. Francuska Rada Konstytucyjna orzekła jednak, że z uwagi na zasadę domniemania niewinności takie kompetencje muszą pozostać w gestii sądów.